Son günlerde Facebook’un güvenlik konusunda ne kadar ciddi olduğunu yaptığı eylemler sonrasında görmekteyiz. Öyle ki ; yaptıkları ilginç güvenlik hamleleri sayesinde çok konuşulur oldular.

 

Bu konuda yapılan son hamle devlet hackleri ile ilgili oldu. Evet, evet yanlış okumadınız! Facebook devlet hacklerinden korumak için bir uyarı sistemi geliştirdi.

 

Firmanın güvenlik sayfasında yazdığı nota göre Facebook hesabınız, “devlet adına çalıştığından şüphelenilen bir saldırgan tarafından hedef alınırsa veya ele geçirilirse” bu konuda uyarı alacaksınız. Bu uyarıya ek olarak, hesabınıza yeni bir cihazdan her erişim talep edildiğinde size özel bir kod gönderen “Login Approvals” işlevini etkinleştirmeniz önerilecek. Burada sorulması gereken soru ”devletin bunu nasıl yapabileceği” konusunda olmalıdır. Ancak Facebook tarafından bunun nasıl belirlediğini konusunda bir açıklama gelmedi.

 

Facebook’un belirlediği bu saldırıların bilgisayarlarda bulunan virüs programları tarafından da bulunabildiği bir diğer açıklama olarak geldi.

 

Anıl Koldaş

twitter.com/koldasanil

koldasanil@gmail.com

 

Bir önceki yazımız olan Apple'den 250 Uygulamayı Kaldırma Kararı! başlıklı makalemizde anıl koldaş yazıları, apple ve apple cihazlar hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:,,, 946 views Okunma 20 Eki 2015

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.