Apple’ın dünyasına ve haberlerine yetişmenin imkanını asla bulamazsınız. O kadar hızlı ve fazla haberler geliyor ki ; tek tek yazıp , ifade etmek hiç kolay olmuyor.

 

Bugün Apple’dan gelen yeni ve ilginç bir haber geldi. Apple tam 250 uygulamanın erişiminin durdurulduğunu açıkladı. Bu durdurma işleminin temel sebebi ; kullanıcı sözleşme konusunda yaşanan tutarsızlıklar ve casus yazılım tespiti olarak belirtildi.

 

Mağazadan kaldıran uygulamaların geliştiricileri, Çin kökenli bir mobil reklam şirketinin yazılımını kendi uygulamalarına reklamlardan gelir elde etmek için entegre ettiklerini açıklamıştı. Yaumi adındaki şirketin sunduğu ve geliştiricilerin uygulamalarına dahil ettikleri yazılımın içinde bir casusluk tespit edildi. Bir mobil güvenlik şirketinin yaptığı araştırma sonucunda reklam yazılımının, uygulamayı indiren kullanıcıların mail adreslerini, seri numaralarını ve hatta kişisel bilgilerini toplayarak kendi özel sunucusuna ilettiği tespit edildi.

 

Yaumi’nin bu durumdan habersiz olduğu bilinse de , güvenlik sorunu nedeniyle bu durdurma halinin devam edeceği gelen bilgiler arasında.

 

Anıl Koldaş

twitter.com/koldasanil

koldasanil@gmail.com

 

 

Bir önceki yazımız olan Samsung'dan Galaxy Tab S2 İçin Kampanya! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler:,, 796 views Okunma 20 Eki 2015

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.