Doğrudan Android 6.0 yüklü biçimde olan Google Nexus 5X, çevrimiçi satış mağazalarının yanı sıra, ABD, İrlanda, Kanada ve Japonya başta olmak üzere, yaklaşık 40 ülkede bu günden itibaren satışa sunuldu. Nexus 5X’in G.Amerika, Avrupa ve Asya pazarına yani ülkemize giriş yapması bekleniyor. Android 6.0 Marşmelov işletim sistemine sahip, 1920×1080 IPS LCD ve 5.2 inç ekranı bulunan, 2GB RAM LPPDDR3, parmak izi okuyucusu olan, Çift LED, lazer odaklı, 4K kayıt özelliğine sahip 12.3 MP arka kamera, 5 MP ön kamera, USB Type C bağlantı yuvası bulunan, çift hoparlörü olan ve 2700 mAh bataryası bulunan Nexus’un ağırlığı 136 gr. Bu özelliklerinin yanı sıra, Nexus 5X’in kalınlığı ise, 147×72.6×7.9 mm boyutlarında.

resized_86280-0f

Nexus 5X, her ne kadar orta seviye bir telefon olsa da, önemli olan Android 6.0 işletim sistemine sahip olması. Bunun yanı sıra, Nexus 5X’in en önemli özelliklerinden biri, parmak izi okuyucusu sayesinde Apple ve Samsung telefonlardan daha hızlı tarama sistemine sahip olması. Ayrıca, parmak izni kullanmak için önce ekran kilidini açmakta gerekmiyor yani isteyenler ekran kilidini kaldırıp parmak izi özelliğiyle cihazı açıp kapatabilecekler. Parmak izi okuyucu özelliği sayesinde Android Pay sistemini kullanan ülkelerde ödeme bu sistem üzerinden de kolaylıkla yapılabilir. Nexus 5X’in diğer bir önemli özelliği de, 69 dolar ek ücret ödenmesi karşılığında kullanıcı hatasından kaynaklanabilecek mekanik bozukluklar veya kazalar için Google’ın modele yönelik extra garanti programı sunması. Ayrıca, cihazınız tamirdeyken Google’ın muadil ürün göndermesi de extra garanti programı kapsamında bulunuyor. Nexus 5X’te MicroSD yuvası bulunmuyor ki bu da önemli eksiklerden biri. Ancak 2.0’lık diyafram açıklığı ve 1.55 mm’luk piksel boyutuna sahip olan kamera, oldukça iyi sayılan düşük ışık performansına sahip. Nexus 5X’te kablosuz şarj özelliği bulunmuyor, ancak hızlı şarj özelliği sayesinde herhangi bir eksiklik hissedilmiyor. Bunun yanı sıra, Nexus 5X’te OIS’e yer verilmemesi biraz garip olmuş. Google Nexus 5X’in 16 GB’lık ya da 32 GB’lık seçenekleri için verilen fiyat ise, sırasıyla 380 ve 450 dolar civarında. Bununla beraber, bu fiyatın ülkeden ülkeye fark edebileceğini de söylemek gerek.

resized_ea58a-

Bir önceki yazımız olan Motorola Droid Turbo 2’nin Tanıtımı Yapıldı! başlıklı makalemizde Droid Maxx 2, Droid Turbo 2 ve motorola hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:,,, 896 views Okunma 19 Eki 2015

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.