Ülkemizde uydu yayıncılığı gelişmeye devam ediyor. Dünyanın önde gelen ülkeleri ile doğru orantıda gelişim gösteren ülkemizde 4K yayıncılık da başlamış durumda. Kanalların netliği ve sesi gün geçtikçe gelişmeye devam ediyor.

Geçtiğimiz dönemde fırlatılan Türksat 4A uydusu ile birlikte HD kanal sayısı büyük oranda artmıştı. Daha kaliteli yayınlar ve internet konusundaki gelişmeler dikkat çekiyordu. Şimdi ise Türksat 4B uydusu uzaya fırlatıldı.

İnternet Kullanımı Yaygınlaşacak!

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin, 2014 yılında yapımı tamamlanan Türksat 4B uydusunun 16 Ekim günü Türkiye saati ile 23:40‘ta uzaya fırlatılacağını açıklamıştı. Belirlenen saatte Kazakistan‘da yer alan Baykonur Fırlatma Üssü‘nden uzaya fırlatılan Türksat 4B uydusu ile ilgili yoğun şekilde sorular gelmeye devam ediyor.

türksatt

Türksat 4B uydusunun en önemli artısının internet üzerine olacağı görülüyor. Uydu, “ka” bandı üzerinden internet erişimi için kullanılacak. Türksat 4B ile internet kapasitesinin önemli ölçüde artması bekleniyor. Böylece uydu üzerinden internet erişiminin belirlenen seviyelere gelmesi amaçlanıyor.

Türksat 4B ile ilgili en önemli konu ise, “ka” bandı sayesinde yüksek hızlı internetin düşük maliyetle sunulacağı belirtiliyor. Böylece kullanıcılar internete daha hızlı bağlanırken, önceki faturalarından daha düşük ücretler ödeyerek bu bağlantıya sahip olacaklar.

Türksat 4B uydusu ile ilgili verilen diğer bir bilgi ise, uydunun toplam 3 Gbps veri haberleşme kapasitesi olması. Ayrıca uydunun “ka” bandında 792 MHz hızında ek kapasite ile canlı yayınların daha hızlı aktarılmasında kullanılacağı da belirtiliyor. Bu da ses ve görüntü iletiminin daha hızlı ve daha kaliteli olması anlamına geliyor.

Türksat 4B uydusu uzayda 50 derece Doğu yörüngesine yerleştirilecek. Bu da ülkemizin 50 derecede bulunan ilk uydusu olma özelliğini ortaya çıkarıyor. Türksat 4B uydusunun kapsama alanında ise, Asya, Avrupa, Afrika, Ortadoğu ve Türki Cumhuriyetler bölgeleri yer alacak gibi görünüyor.

Türksat 4B ile birlikte başta internet kullanımı olmak üzere, internet hızı ve canlı yayın kalitesinin arttırılacağı açıklanıyor. Bu uydu ile ilgili önümüzdeki günlerde daha kapsamlı bilgilerin verilmesi bekleniyor. Bakalım yüksek hızda düşük maliyetli internet bağlantısı hayali gerçeğe dönüşecek mi? Bekleyip görelim.

Bir önceki yazımız olan İMEİ Kayıt Süresi Uzatıldı! başlıklı makalemizde anıl koldaş yazıları, İMEİ kayıt süresi ve imei klonlama mesajı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.