Raspberry Pi gibi geliştirici kartlarının son zamanlarda giderek daha fazla popüler olmasını teknoloji devlerini de bu alana yönlendirmiş durumdadır. Şimdiye kadar 3 farklı geliştirici kartı kullanıma ile sunulmuş olan Intel seriye dördüncüsünü eklemiştir. Genuino 101 adındaki geliştirici kartı daha çok entegre eden sistemler, eğitim araçları ile giyilebilir cihazlar için çalışma yapanlara hitap etmektedir. Intel’in mikro kontrolcü Curie modülünü temel alan ilk geliştirici kartı durumundaki
Genuino 101 uluslararası pazara hitap etmektedir. Yalnızca ABD için ise Arduino 101 ismi kullanılacaktır. Geliştirici kartı Intel ile Arduino firmaları ortaklığında hazırlanmıştır.

Geliştirici kartında dikkat çeken ve elbette Intel Curie modülüdür. Intel giyilebilir cihazlara yönelik olarak geçtiğimiz yıllarda tek çekirdekli ve Bluetooth, DRAM, WiFi gibi bileşenler barındıran Quark yongasetini duyurmuştur. Intel Curie modülü ile Quark SE yongasını temel almaktadır. Quark SE yongasında 32-bitlik bir kontrolcü, 6 eksenli akselerometre ve jiroskop birarada sensör, Bluetooth 4.0 bağlantısı, düşük güçte çalışan dijital sinyal işlemcisi, 384kB flash bellek, hareket analizlerini karşılaştırabilme yeteneği, 80kB SRAM ile batarya şarj devresi yer almaktadır. Arduino ise açık kaynak elektronik cihaz platformu ile modüle destek olmaktadır.
Yalnızca entegre işletim sistemleri ile çalışabilen ve Genuine 101 ile Arduino 101 geliştirici kartları gelecek yıl başlarında 30$ fiyat etiketiyle piyasada olacaktır. Özellikle ABD’de 300 okulda Arduino tarafından öğrencilere programlama, elektronik ile mekanik fonksiyonlarının öğretilmesi için Genuino 101 kartlarını temel alan kurslar düzenlenecektir.

Bir önceki yazımız olan Apple İle Intel Ortak Oldu! başlıklı makalemizde apple, apple ile intel birleşiyor ve apple intel ortaklığı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:, 1.049 views Okunma 18 Eki 2015

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.