Teknoloji devi Apple, tüm hızla yatırımlarına devam ediyor. Apple tarafından son dönemde piyasaya çıkarılan cihazlar büyük bir beğeni topluyor. Özellikle iPhone 6s‘in çıkışı ülkemizde büyük bir merakla bekleniyor.

Akıllı telefon piyasasındaki yatırımlarına hız veren Apple, Intel ile birlikte yeni çıkaracağı iPhone modelinde LTE modem desteği sunmaya hazırlanıyor. Bu haber ortaya çıktıktan sonra teknoloji dünyasında üst sıralara çıkmayı başardı.

Qualcomm’un Yerini Alabilir!

Apple ile Intel‘in LTE modem konusunda ortak hareket etme kararı en fazla Qualcomm‘u etkileyecek gibi görünüyor. Apple cihazlarında kullanılan Qualcomm 9X45 LTE yongası gibi modellerin devre dışı bırakılması gündemde. Bu da zaten zor günler geçiren Qualcomm için olumsuz bir durum ortaya çıkarabilir.

Apple tarafından 2016‘da çıkarılacak olan iPhone 7 için çalışmalar devam ediyor. Gelen ilk bilgilere göre Intel firması, Intel 7360 LTE modem yonga setinin iPhone 7 modelinde kullanılması için 1000 kişilik bir ekip görevlendirmiş durumda. Bu da firmanın bu duruma ne kadar büyük bir önem verdiğini gözler önüne seriyor.

applee

VentureBeat Sızdırdı!

VentureBeat raporları teknoloji dünyasında oldukça önemli bir konumda. VentureBeat raporlarına göre Apple tarafından böyle bir hamle gerçekleştirilmesinin amacı Ax yongalarında ki gibi yeni bir yonga sistemi ortaya çıkarmak istemesi. İşlemciyi küçük ve hızlı bileşenlerde buluşturmak için bu hamleyi yapan Apple böylece kendi yonga setini oluşturabilir.

Apple şu ana kadar iPhone 6S cihazında kullandığı yonga seti olan A9‘da TSMC ve Samsung ile birlikte çalışmıştı. Firma LTE modem konusunda da Qualcomm‘dan destek almıştı. Apple ile Intel arasındaki ortaklık sayesinde Apple kendi bünyesinde yonga tasarımı yaparak bu yonga setlerini lisanslayabilecek. Bu da Apple firmasının birlikte çalıştığı firmalardan uzaklaşmasını sağlayacak.

Apple tarafından son 2 yılda Intel kökenli birçok çalışan firmaya dahil edilmişti. Intel firması, 2011 yılından önce Apple ile birlikte çalışıyordu ancak bu yıldan sonra Qualcomm‘a geçiş yapıldı. Yani, geçmişte de birlikte çalışan bu iki firmanın tekrar birlikte çalışması olası görünüyor.

Sonuç olarak Apple ile Intel arasındaki ortaklık, Qualcomm‘u olumsuz etkileyecektir. Yine de resmi olarak çalışmalar açıklanmadan önce net bir şey söylemek doğru olmaz. Zamanla bu konu daha da netleşecektir.

Bir önceki yazımız olan SanDisk'in satılacağı iddiası gündemde başlıklı makalemizde SanDisk ve satılma iddiaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.