Ülkemizde telefonlardan alınan vergiler sayesinde, geçtiğimiz yıllarda telefon kullanıcıları telefonlarını yurtdışından almak zorunda kalmışlardı. Bunu engellemek için ise devlet tarafından IMEI kaydı zorunluluğu ortaya çıkarılmıştı. Bu bir türlü kaçakçılık engellemesi amacını taşıyordu.

Bu sisteme göre, yurtdışından getirdiğiniz bir telefona, ülkemiz operatörlerinin herhangi birinden alınan bir SIM kart taktığınız zaman, 30 gün içerisinde bu IMEI kaydını yaptırmanız gerekiyordu. Daha sonra ise bu süre 60 güne çıkartılmıştı. Şimdi yapılan bir değişiklik sayesinde bu gün sayısı tekrar artmış durumda.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nca yapılan açıklamaya göre ; 60 günlük olan İMEİ kayıt süresi, 120 güne çıkartıldı. Böylece bu süre bir anda 2 katına çıkmış oldu.

 

Bu konuda yapılan açıklama ise tam olarak şöyle :

 “Elektronik Kimlik Bilgisini Haiz Cihazların Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, daha önce 60 gün olarak uygulanan yolcu beraberinde getirilen cihazlara ait IMEI numaralarının kayıt altına alınma başvuru süresi, yolcunun yurda giriş tarihinden itibaren 120 gün olarak belirlendi.

Mobil Anahtarlama Merkezi altyapısına sahip işletmecilerin, BTK kayıtlarında yer almadığı halde kullanımda olduğu tespit edilen cihazın elektronik haberleçme bağlantısını 120 günlük kullanım süresi içerisinde kesmeleri de hükme bağlandı.”

Anıl Koldaş

twitter.com/koldasanil

koldasanil@gmail.com

Bir önceki yazımız olan Hissedilebilen Yapay Cilt Gerçek Oluyor! başlıklı makalemizde ABD, el ayak protezi ve hissedilebilen yapay cilt çalışmaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.