Teknolojik gelişmeler tüm hızıyla sürerken, bu gelişimin insanlığa faydalı kısımları öne çıkıyor. El veya ayağını kaybeden kişiler için geliştirilen protezlerde büyük bir gelişim yaşanıyor. Özellikle bu protezlerin gerçekçi olması için büyük bir çaba sarf ediliyor.

El ve ayak protezi konusunda çalışmaları sürdüren mühendisler yepyeni bir teknoloji için araştırmalarını sürdürüyorlar. Artık mühendislerin hedefinde dokunuşların hissedilmesini sağlayan yapay cilt bulunuyor. Kulağa imkansızmış gibi gelen bu teknoloji artık hayal olmaktan öteye geçecek gibi görünüyor.

Stanford Üniversitesi Başı Çekiyor!

ABD‘de yer alan Stanford Üniversitesinde görev yapan mühendisler, insanlığa adeta çağ atlatacak bir teknolojinin üzerinde çalışıyorlar. Önceki dönemlerde robotik düzeyde yapılan protez el ve ayakların kullanıcılara sağladığı kolaylığı gören mühendisler bu konuyu bir adım daha öteye taşımak için çalışmayı sürdürüyorlar.

Stanford Üniversitesinde görev yapan Kimyasal Mühendislik Profesörü Zhenan Bao‘nun ortaya çıkardığı bu cilt, son 10 yıldır üzerinde çalışma yapılan büyük bir proje. 10 yıl önce bir hayal ile yola çıkan mühendisler çalışmalarında önemli aşama kaydetmiş durumdalar.

yapayy

Mühendislerin en büyük amacı, dokunmayı, ısıyı, acıyı hissedebilen, eğilebilen, kendini zamanla yenileyebilen, tüm bunları beyne gönderebilen yapay cilt üretmekti. Bu konuyla ilgili yapılan her prototip ile birlikte gelişmenin daha büyük boyutlarda olduğu göze çarpıyor.

Stanford Üniversitesinde yapılan son prototip ise, dokunuşu kavrayabiliyor. Yumuşak bir dokunuş ile sert bir tokalaşma arasındaki farkı kavrayabilen bu doku, sinyalleri beyne gönderiyor. Bu da son derece büyük bir gelişme olarak değerlendiriliyor.

Konuyla ilgili açıklamalar yapan Zhenan Bao, “Dünyada ilk kez eğilebilir, gerçek cilt gibi bir materyal, basıncı algılayarak bu sinyalleri sinir sistemine iletebiliyor. Bu da çok büyük bir adım” diye konuştu.

Hissedilebilen cilt için milyarlarca karbon nanoborucuk, plastik bir madde içine yayılıyor. Gelen basınç ile dağınıklık bir araya geliyor ve beyne sinyaller gönderiliyor. Darbeye göre sinyalin şiddeti de artış gösteriyor. Zamanla bunun üzerine ısıyı, acıyı hissedebilmesi de sağlanacak gibi görünüyor. Geçen zamandan sonra neyi nasıl kullanacağını anlayan mühendisler çalışmaların çok daha hızlı yürüyeceğine inanıyor.

Bakalım bilim adamları başka hangi buluşlarla bizleri şaşırtmaya devam edecekler?

 

Bir önceki yazımız olan Futbolda Giyilebilir Cihaz Kullanımı Artacak! başlıklı makalemizde Elektronik takip performans sistemi, EPTS ve FIFA hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.