Akıllı saatler, akıllı gözlükler, akıllı kol bantları derken giyilebilir cihaz teknolojileri günden güne gelişmeye devam ediyor. Bu gelişmelerden en çok etkilenen alanlardan biri de, tabii ki futbol. Giyilebilir cihazlardan üretilen içinde hız sensörü ve performans takip sistemi bulunan ayakkabılar, GPS çipleri takılmış olan yelekler ve oyuncu performansını ölçen buna benzer teknolojiler, antrenmanlarda kullanılan ve futbolcu performansının yanı sıra, var olan yeteneklerini geliştirmeyi amaçlayan Mekarobotik sistemler gibi birçok giyilebilir cihaz teknolojisi günümüzde kullanılmaya başlandı bile.

               Ancak her ne kadar futbol dünyasına yeni bir heyecan getirmiş olsa da, futbol dünyasında giyilebilir cihazlar konusunda bu yılbaşından itibaren yaşanan gelişmelerden sonra, futbol takımları arasında yaşanabilecek eşitsizliklerin de önü açılmış oldu. Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği ise, giyilebilir cihazların futbolda kullanımına izin vermesinden itibaren giderek daha da yaygın bir biçimde kullanılmaya başlayan giyilebilir cihazlar konusunda futbol takımları arasında yaşanabilecek eşitsizliklerin önüne geçebilmek için çalışma başlattı. Bu konuda atılan ilk adım ise, giyilebilir cihaz teknolojileri konusunda standart oluşturmak.

             FIFA, bu amaçla başlattığı çalışmalar içinse, öncelikle sporda giyilebilir cihazlar üreten teknoloji firmalarından bilgilerini paylaşmalarını istediğini belirtti. Bu nedenle de FIFA, en erken Kasım ayı içerisinde giyilebilir cihaz teknolojileri üreten en önemli firmalar olan STATsports ve Catapult ile işbirliğine hazırlanmakta. Bu gelişmelerin yanı sıra, eğer FIFA giyilebilir teknolojik ürünler ile ilgili olarak bir standart getirirse, şu izin verilmeyen maçlar sırasında izin verilmeyen elektronik performans ve takip sistemlerinin de serbest hale geleceği konuşuluyor. EPTS(Elektronik Takip Performans Sistemi)’nin maç sırasında serbest hale getirilmesi ise, hem futbolcuların hem de taraftarın kullanmak istediği teknolojik sistemler arasında çünkü bu sayede maçı izleyen teknik ekip ve televizyondan maç izleyen seyirciler futbolcuların performanslarını oldukça yakından takip edebilecek.

              Ancak EPTS’nin kullanımına izin verileceği hakkında şimdiden çok ta emin olmamak gerek çünkü EPTS teknolojisi konusunda gerekli olan alt yapının şimdilik yetersiz olduğunu belirtelim. Bununla beraber, FIFA’nın giyilebilir cihazlar konusunda getireceği standartlar da futbolseverler için şimdiden merak konusu olmuş surumda.

 

 

Bir önceki yazımız olan Samsung'u Getir OnePlus 2'yi Götür! başlıklı makalemizde anıl koldaş yazıları, en yeni samsung cihazları ve oneplus son telefon hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.