Telefon alırken dikkat ettiğimiz en önemli noktalardan biri de, bu telefonlarda bulunan kameralar. Genellikle kamera denilince ilk akla gelen kaç ‘megapiksel’ olduğu olsa da, görüntü kalitesi iyi olan kameralar konusunda önemli olan sadece bu özellik değil çünkü telefonunuzun kamerası kaç megapiksel olursa olsun, eğer sensörü de kaliteli değilse, elde edeceğiniz görüntünün kalitesi maalesef düşük olacaktır. Tabii görüntü kalitesi için önemli olan tek parametre megapiksel ve sensörle de sınırlı değil. Lens katmanları, diyafram açıklığı, görüntü işlemcisinin gücü, yazılımsal geliştirmeler ve flaş gibi birçok parametre var.

Yukarıdaki parametrelerin test edilmesini ise elimizde imkân bulunmadığı için belirlemek kullanıcılar açısından olanaksız olduğundan dolayı kolaya kaçıp alacağımız telefonun sadece kaç megapiksel olduğuna bakıp çeşitli internet sitelerinden araştırarak kararımızı ona göre veriyoruz. Ancak kaç megapiksel olduğu kadar, kamera seçiminde önemli olan faktörlerden biri de, önemli bir ana denk geldiğimizde o anı yakalamak için kameranın hızı çünkü saniyelerle yarışırken telefonumuzun kamerasının hemen açılacağından da emin olabilmemiz gerek.

İşte bu nedenle de kamera hızını önemseyenler için phonearena adlı site, telefonların kamera hızlarını sıralamış. Bu sıralama telefon meraklıları açısından dikkate değer bir araştırma olsa da, ne yazık ki bu sıralama yapılırken ‘otomatik odaklanma’ ‘titreme önleyici’ ve ‘bas çek’ gibi önemli özellikler dikkate alınmadığından tek başına yeterli değil ancak yine de karar vermek için bu listeye şöyle bir bakmakta yarar var. Telefon piyasasının en önemli amiral gemilerinin yer aldığı listede başı İPhone 6S Plus çekiyor. 2. Sırada ise İPhone 6S var. 3. Olarak ise, Motorola Moto X Pure Edition var. Listenin 4. Sırasından itibaren nihayet Samsung’u görüyoruz. Samsung Galaxy Note 5, Samsung Galaxy S6 Edge+, Samsung Galaxy S6 4, 5 ve 6. Sıralarda yer alıyor. Bunun yanı sıra, HTC One M9+ 7. Sırada yer alırken, Samsung Galaxy S6 Edge, Samsung Galaxy S6 Active en hızlı kamerası olan telefonlar sıralamasında 8. ve 9. Sırada bulunuyor. Bunun yanı sıra, aynı kare/ farklı model konusunda karşılaştırma yapabilmeniz için verdiğimiz resim örneğini  inceleyerek te karar verebilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Samsung Galaxy S7 Yeni Özellikler! başlıklı makalemizde 2016 yılında çıkacak akıllı telefonlar, samsung ve Samsung Galaxy S7 hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:,,,,, 907 views Okunma 16 Eki 2015

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.