Sosyal medyanın en önemli özelliklerinden birisi, insanların duygularını anlatmalarında yardımcı olma kolaylığıdır. Birçok insanda sosyal medya bir rahatlama,duygu&düşünce paylaşımı alanı imajı görmektedir. Bu fikrin yanlış olmadığını ve birçok medya kuruluşunun temel amaçlarından birisinin de bu durumu sağlamak olduğunu söyleyebiliriz.

 

İşte bu duygu durum anlatma isteği konusunda insanlara yardımcı olan ifadelere emoji adı veriliyor. Kimi zaman üzgün surat, kimi zaman bir elma, bazen ise utanmış bir maymun ifadesi. Bu ifadelerin çoğalmasını isteyen kullanıcılara bekledikleri haber Unicode’tan geldi.

 

Unicode Consortium, yeni gelecek olan Unicode ile (9.0), 2016 yılında farklı emojilere yer vereceğini açıkladı. Şu anda 67 muhtemel ifade adayı onay bekliyor.

Planlanan yeni emojilerin arasında “selfie”, “hamile kadın”, “facepalm”, “dans eden adam” gibi farklı isimli türlerin olduğu konuşuluyor.

 

Ancak bu ifadelerin kullanmak isteyenlere kötü bir haber var. Bu ifadelerin 2016 yazından önce piyasaya sürülmesi beklenmiyor.

 

Anıl Koldaş

twitter.com/koldasanil

koldasanil@gmail.com

Bir önceki yazımız olan Google'den Ankara İçin Anma ! başlıklı makalemizde anıl koldaş yazıları, google ve Google hakkında hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:,, 1.193 views Okunma 12 Eki 2015

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.