Texas eyaletinde yaşayan 14 yaşında ki Lise 1. sınıf öğrencisi çocuk evde boş vakitlerinde yaptığı elektronik devreler yüzünden gözaltına alındı.Detaylar haberimizde…

texasTexas eyaletinin Irving şehrinde yaşayan Lise 1 öğrencisi Sudan asıllı Müslüman Ahmed Muhammed boş vakitlerinde evinde elektronik aletlerle vakit geçirirken tasarladığı bir saat düzeneğini okulda ki mühendislik öğretmenine göstermek istedi.

 
Hazırladığı düzeneği çantasına koyarak okula giden Ahmed’in saat projesini çok beğenen Mühendislik dersi öğretmeni saati çantasına koymasını ve kimseye göstermemesini söyledi.Fakat bir sonraki ders saatinde İngilizce Dersinde Ahmed’in çantasındaki saat alarm verince çıkarmak zorunda kaldı.

düzenek

İngilizce öğretmeni, Ahmed’in çantasından çıkardığı düzeneği görünce bomba sanarak okul yönetimine haber verdi.Okul yönetimi de okula polis çağırdı. Polisler küçük Ahmed’i uzunca bir süre boş sınıfta sorguya aldı.Polisler’e yaptığı düzeneğin sadece bir saat olduğunu anlatmaya çalışan küçük çocuğa polisler bir türlü inanmadı.

Okuldan elleri kelepçelenerek arkadaşlarının gözünün önünde polis merkezine götürülen Ahmed, bir süre gözetim altında tutulduktan sonra ailesi tarafından çıkarıldı.

14 yaşındaki bir çocuğun nasıl olur da arkadaşlarının gözünün önünde kelepçelenerek sorguya çekildiğini soran gazetecilere polis sözcüsü James McLellan ”bunun bir bomba olduğu bilgisini aldık.Hazırladığı düzenek bir bomba olmasa bile okul tuvaleti veya bir araç yanına bırakmış olsaydı bu düzeneği patlamak zorunda kalacak büyük ihtimalle de bu patlama sonucu etrafa zarar verecektik”dedi.

texas ta rezillik

Küçük Ahmed ise yaşanan bu talihsiz olaydan sonra bir daha yaptığı projelerini okuluna götürmeyeceğini kendine aranan bir suçluymuş gibi davranıldığını belirtti.

 
ABD Başkanı OBAMA ise sosyal paylaşım sitesi twitter üzerinden Ahmed’e seslenerek ”Güzel saat Ahmed. Beyaz Saray’a getirmek ister misin? Daha fazla çocuğa, senin gibi bilimi sevmeleri için ilham vermeliyiz. Amerika yı büyük yapacak olan budur”dedi.

 

Bir önceki yazımız olan Beyin ile Kontrol Edilen Protez El Ürettiler... başlıklı makalemizde ABD, feçli ve john hopkins üniversitesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:,,,,,, 1.304 views Okunma 18 Eyl 2015

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.