Facebook Videolar Konusunda YouTube’un En Büyük Rakibi Olmaya Hazırlanıyor!

Videoda noktasında internet aleminin bir numaralı lideri olan YouTube’un koltuğu, artık eskisi kadar garanti değil.

Sosyal medya konusunda dünya devlerinin kendi siteleri üzerinden mücadeleleri tüm hızı ile devam ediyor. Ellerinde bulunan kullanıcıları tutma ve artı olarak sayılarını arttırma üzerine hiç durmadan yeni özellikler sunarak sistemleri geliştiren devler, deyim yerinde ise birbirlerinin tekerleğine çomak sokmaya can atıyorlar.
Bu devlerin içimde Google ile Facebook’un arasında yaşanan soğuk savaş en fazla göze çarpanlardan birisi. Sadece sosyal medya noktasında değil, bilim ve teknoloji noktasında da yürüttükleri projeleri ile de kronik olarak birbirleri ile çekişen bu iki dev şirket, pek çok konuda isteseler de istemeseler de karşı karşıya geliyor. Bu durumun en son örneği ise ”video” alanında bu iki şirketin karşı karşıya gelmesi oldu .

Söz konusu Video olduğunda internet alemi YouTube’dan sorulur. Bunun aksi asla söz konusu bile olamaz. Fakat son günlerde Facebook şirketi, YouTube’un sahip olduğu bu makamı eline geçirme peşinde. Kısa bir süre önce Haber Kaynağı’ında yer alan videolara otomatik play özelliği getiren Facebook, bu özelliği sadece kendi bünyesinde yüklenen videolarda uygulayarak sert duruşunu gösterdi.
Kendi platformu dahilinde bulunan videoların görüntülenme sayısını patlama yapacak şekilde yükseltmeyi başaran Facebook, artık sindire sindire YouTube’un agresif politikalı bir alternatifi olma yolunda ilerliyor. YouTube paneli kullanılarak yapılan paylaşımların link içeriklerini aşırı derecede kısıtlayan, gösterimi azaltan Facebook, bu izlediği politika ile kendi platformundan YouTube platformuna yönelen kullanıcıların sayısını da azaltmayı başarmıştı. Şuanda ise Facebook, YouTube’dan alınıp durum paylaşma kısmına yapıştırılan linklerde,kullanıcıya uyarı veriyor linklerden dolayı.

UYARI; ”Videonuzu direkt olarak Facebook üzerinden yüklemeyi düşünmenizi tavsiye ederiz. Kullanıcılar yerel (Facebook üzerinde bulunan) videoları izlemeyi daha fazla seviyor. Bu sayede video görüntülenme verilerinizi de Sayfa İstatistikleri kısmından takip edebilirsiniz” biçiminde kullanıcıların karşısına çıkan bu uyarı, diğer bir deyişle kullanıcılara ”Artık bırak şu YouTube bağımlılığını. Yükle videonu buraya mis gibi de istatistiklerini takip edersin işte” diyor.

Tabiki Facebook, bu işe el atarken  kullanıcılarına çok iyi ve kullanışlı bir de video platformu sunmak istiyor. Video konusunda önemli bir yenilemeye giden Facebook medyası, özellikle facebook sayfası sahiplerine bu noktada büyük imkanlar sunacak. Bunlardan en çok göze çarpanı ise gizli video paylaşımı. Bu paylaşım sayesinde videoya erişim bir tek size verilen URL’den sağlanıyor. Yani videoyu gizli olarak paylaştınız veya başka bir platforma embed ettiniz, video paylaşım olarak sosyal ağlarda hiçbir şekilde görünmüyor.

Bir önceki yazımız olan Facebook, Apple'nin Siri'sine Rakip Oluyor! başlıklı makalemizde apple siri, facebook Moneypenny ve microsoft coryana hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:,,, 1.093 views Okunma 25 Tem 2015

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.