En az bir pervanesi olup dikine iniş kalkış yapabilen ekseni etrafında dönebilen, bir ve ya daha fazla motor gücüyle pervaneleri çalıştırarak yüksek uçuş kabiliyetine sahip bir hava aracıdır. Multilkopter in kendi kendine dengeleme sistemi, hava basıncı ölçme sistemi, belirli yüksekliğe sabitlenme özelliği, belirlenen koordinatlara göre uçma özelliği, sensörler ile uçan cismi çarpamama için manevra yeteneği olan, uzaktan kumandalı uçuş yeteneğine sahip araçtır. Multikopter çeşitlerine bakacak olursak: Tek motor tek pervaneli multikopterler, kanatçıklar yardımıyla uçarlar.

İki motorlu multikopterler, öne arkaya eğilme hareketi yapabilir ve de kendi ekseni etrafında dönebilir.

Üç motorlu multikopterler, uçuş olarak helikopter gibi düşünülebilir, benzeyen yönleri vardır. Helikopterin kuyruk kısmına benzer bir kuyruk yapısı ile sağa sola yatma özelliği kazanır. Fakat üç motor olması kendi ekseni etrafında dönmesini zorlaştırır. Yinede kendi ekseninde dönebilir.

Dört motorlu Multikopterler, diğer adı quadrocopter olup motorların ikisini sağa diğer ikisini de sola montajlanarak 2 motorun aynı yön, diğer 2 motorun tam tersi yöne dönmesi ile uçan bir araçtır. Bu modelde kendi ekseninde sorunsuz dönebilir.

Altı motorlu multikopterler, diğer bir ismi de hexacopter olarak bilinen bu modeller de motorlara bağlı olan pervanelerin bir kısmı aynı yönde bir kısmı da zıt yönde dönerek uçuşunu sağlayan modellerdir. Bu model ile multikopteriniz ile ağırlık kaldırabilirsiniz, çok pratik olarak kendi ekseninde döndürebilirsiniz.  Son olarak sekiz motorlu olan multikopterler yani  octocopter denilen bu araçlarda, her türlü ağırlık kaldırabilir, kamera, fotoğraf makinesi, telefon, çeşitli kayıt cihazları vs. taşıyabilirsiniz. her türlü hareketi rahatlıkla yaptırabilirsiniz, ister kendi ekseni etrafında döndürme isterse sağa sola yatma, aşağıya yukarıya çeşitli yön verme hareketleri kolaylıkla yapılabilir.

Multikopterler kullanış amacı olarak askeriyede istihbarat, yangın tespitleri, haritacılık, hava fotoğrafçılığı ve güvenlik hizmetlerinde başlıca olmak üzere birçok alanda kullanılmaktadır. Multikopterleri helikopterden ayıran özelliğin mekanik hareket aksamın çok çok az olmasıdır. Bu da multikopterin bakım ve maliyet masraflarının azaltılmasına yardımcı olmuştur. Multikopter taşıma kapasitesi ve uçuş sürelerine göre ayrılmaktadır. Uçuş süreleri yarım dakikadan 2 saate kadar değişen çeşitli multikopterler üreten firmalar mevcuttur. Aynı zamanda bir insanı kaldırabilecek nitelikte olan multikopterlerin varlığı da mevcuttur. Yük taşıyacak multikopter ile uzun süre uçması planlanan multikopterin mekanik aksamı çok farklı olacağı gibi tasarımı da çok farklı olacaktır. Multikopter uçuşlarında çok dikkat edilmelidir zira hem kendinize hem çevrenize hem de hayvanlara zarar verebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Klavye & Fare Tarih Mi Oluyor? başlıklı makalemizde Klavye & Fare Tarih Mi Oluyor? hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:,,, 1.481 views Okunma 15 Tem 2015

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.