Milyonlar Değerindeki En Kolay Patentler

     • Cırt Cırt
Kişilerin pantolonlarına yapışan bitkilerden esinlenerek yapılan iki yüzü farklı dokunmaya sahip olan bu yapıyı icat eden Deorge de Mestral’ın kazandığı milyonlarca euro cırt cırtlı bir çantayla taşınamaz hale gelmiş.

     • Hulahop ;
Nedini bir türlü çözülmeyen ama; piyasaya çıktığı ilk günden beri çılgınlar gibi satın alınan bu bir diğer saçma icadın ilk üreticisi olan Wham-O ailesini ve kendisini Dünya’nın sayılı zenginlerinden yapmaya yetti, birileri bel kıvırdıkça bu kişide nakit kıvırmaya başladı.

      • Ketçap Şişesi
Ketçap şişenin dibinde kalan ketçap eminim tüm fast food tutkunlarının korkulu rüyalarından biridir ve bu kabustan kurtulmak amacıyla da ketçap şişelerindeki kapak, şişeyi tam olarak ters koymamıza müsaade edecek şekilde, düz biçimde üretilir.Bu tasarımın ilk mucidi ve ters duran ketçap şişesi patentinin mucidi Paul Brown ise 1995 yıllarında yaptığı bu ilk tasarımdan beri birileri patates kızarttıkça mutlu oluyor. (14 milyon Dolar, tek tasarım)

       • Lades Kemiği
“Aklımda” diyerek haykırıp mızıkçılık yaptığınız lades kemiği kırmaca oyununu eminim hepiniz biliyorsunuzdur. Ken Ahroni isimli zat-ı muhterem tavuk yemeden de lades oyununu oynayabileceğiniz bir oyuncak yapmış ve milyonlar satarken milyonların tek sahibi olmuş.

      • Oyuncak Yastık
Küçük yaştaki çocukların (hatta kimi zaman yetişkinlerin) oyuncaklarına sarılarak uyuduğunu ilk fark edenlerden biri olan Jennifer Telfer   oyuncak şeklinde yastık niçin olmasın” der ve ilk yastık olarak kullanılabilen oyuncağı da üretip satışa sunmuş ve kendi yastığını para ile doldurmaya başlamış.
  
       • Post-it
İş yerlerinin, ofislerin ve dolapların vazgeçilmezi post-it (yani yapışkanlı, renkli, küçük not kağıdı) Dr. Spence Silver bu patent sayesinde milyar Dolar değerinde bir servete sahip olmuştur.

      • Gülen Surat
Her saat, belki de her dakika her mesajımızda adeta umarsızca kullandığımız bu smiley, kendisini ilk kez kullanıp 45 Dolar gibi küçük bir ücret karşılığında kardeşinin yönlendirmesi ile patentini alan mucide 50 milyon Doların üzerinde para kazandırmış.

     • Stres Yayı
Dünya’nın belki de en amaçsız oyuncaklarından olan bu karıştığı zaman kesinlikle çöpe atacağınız zımbırtı, Richard James’e 250 milyon Dolar’dan daha fazla miktarda para kazandırmış kazandırmış.

Bir önceki yazımız olan Klavye & Fare Tarih Mi Oluyor? başlıklı makalemizde Klavye & Fare Tarih Mi Oluyor? hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.