Powerbank Nedir? Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Teknolojinin hergün dahada ileriye gittiği günümüzde akıllı cihazların  olmazsa olmazları powerbank nedir? Powerbank satın alırken nelere dikkat edilmeli? Tarzı sorular var ise aklınızda cevaplar makalemizde.

7’den 70’e tüm akıllı cihaz kullanıcılarının küresel sorunu haline gelen şarj sorununa en kolay ve sağlam çözüm olan powerbank konusu ile karşınızdayız.

Ayrıntıları ile anlatalım bu yüzden öncelikle biraz sorunun kaynağına inelim.

Neler gelişti de bir türlü batarya teknolojisi istediğimiz seviyede gelişemedi!

Fazla uzak değil zihnimizi 10 – 15 yıl  öncesine götürdüğümüzde bir çoğumuz hatırlar, taşınabilir bilgisayarlarda yani laptoplarda kablosuz ağ desteği bulunmuyordu, daha doğrusu yeni yeni yer alıyordu. Taşınabilir kişisel bilgisayarlarımızı dahi kablolara bağımlı olarak kullanıyorduk.

Yatırımlar, Ar-Ge çalışmaları ve yapılan atılımlar sayesinde teknoloji son 10-15 yıl içerisinde aşırı  bir biçimde yükseliş yakaladı ve hızla gelişti. Bir zamanlar düşünüldüğünde hayal olan şeyler gerçekleşti hatta çok daha ötesinde gelişmeler yaşandı.

image

Bu kadar ileri giden teknolojinin zayıf noktaları da var yani teknoloji gelişirken bir türlü geliştiremediği alanlar da bulunuyor. Bu alanların en başında ise batarya teknolojileri yer alıyor.

Teknoloji dünyası pil gücü ve enerji depolama noktasında kendini ileriye taşıdığında, teknoloji tam anlamıyla gelişimini tamamlıyor diyebileceğiz.
Batarya teknolojisi gelişmediği süre zarfında, akıllı cihazlarımızı ne kadar yoğun kullanıyorsak, dışarıda da o kadar cihazımızı şarj etmek amacıyla powerbank kullanımına alışmamız gerekiyor.

Ne kadar yüksek, o kadar uzun!
Batarya teknolojisi bir türlü iyi bir ivme yakalayamadı hala çok ilkel bir şekilde yani yavaş ve verimsiz ilerlemekte. Cihazımızın bataryasının mAh değeri ne kadar büyük ise, o kadar uzun pil ömrü sunmakta.

Bataryanı ne kadar yüksek mAh değeri varsa ise buda, daha fazla alan, daha fazla ağırlık ve daha fazla kalınlık demektir.

Küçük düşünmeye gerek yok; elektrikli arabaların, insansız hava uçaklarının dahi önünde bulunan en büyük engel gelişmemiş batarya teknolojisi. Açıklamasını yapacak olursak; otomobillerin gidebileceği menzilini yükseltmek amacıyla, bataryaları mecburi olarak daha büyük ve çok ağır hale getirmek gerekiyor, fakat bunu yaparken de aynı zamanda aracın yakıt sarfiyatı daha çok yükseliyor ve bunun sonucunda da ortaya bir kısır döngü çıkıyor. Aslında telefonlarda ve tabletlerde olan durumda bundan ibaret.

image

Öncelikle bataryalarımızı tanıyalım.
Bir teknolojik cihaz alacağımızda bile hep mAh kısaltmasını kullanıyoruz. Peki Nedir peki bu mAh?

Miliamper / saat olarak kullanılan fiziksel bir terimdir, bir saatte kaç miliamper depolayabildiğini ve cihaza aktarabildiğini gösterir. Ama unutmayın; Amper – saat bir enerji birimi asla değildir.

1 Amper = 1000 mAh

Eminim bir çoğumuz kullandığı şarj cihazının üzerindeki küçük yazıları incelemiştir. Genellikle o küçük yazıların içerisinde 5v 1A ibaresi yani çıkış gücü yazar.  USB port çıkışlarında 5V herzaman sabittir yani değişmez. Fakat amper değeri(1A-2A-3A) değişkendir.

Kısaca söyle anlatmak gerekirse 1A çıkış gücü olan bir şarj cihazı, 2000 mAh’lik bir bataryayı tahmini 2 saatte %100 olarak şarj eder.

Aslında heryerde duyarız ya; hızlı şarj diye bildiğimiz özellik öyle karmaşık bir sitem değil şu şekilde; 5v 1A çıkışa sahip bir şarj cihazı 2000 mAh gücündeki bir bataryayı 2 saatte tam olarak şarj eder.
Birde diğer şarj cihazımıza bakalım; 5v 2A çıkışa sahip şarj cihazımız, 2000 mAh’lik bir bataryayı 1 saatte tam olarak şarj eder. Bu sayede 1A’lik şarj cihazına oranla 2 kat daha hızlı şarj etmiş olursunuz.(aynı cihazınızı 2 saatte şarj ederken 1 saatte şarj etmiş oldunuz. )

image

Şimdi düşünceniz 10A’lik bir çıkış sayesinde 1000 mAh’lik bir bataryayı 10 dakikada şarj edebiliriz vs. Öyle bir film yok, çünkü akım yüksekliği cihaza zarar verebilir. Tabiki daha yüksek hızlı şarj çıkışına sahip portlarda mevcut. Genellikle özel bobinler kullanılarak akım daha da çoğaltılabiliyor ve batarya şoklama işlemi ile daha hızlı şarj sağlanıyor fakat bataryanın ömrü konusunda bana göre kısalma oluyor çünkü organik bir işlem değil bu.

Kayıplar unutulmamalısınız

10.000 mAh boyutundaki bir powerbank bir diğer deyişle harici batarya aldınız. Farz edelim ki Şarj edeceğiniz telefonunuzun bataryası ise 2000 mAh. Tamda bu noktada düz mantıkla hareket ettiğimizde 10.000 mAh powerbank kullanılarak, 2000 mAh’lik bataryayı 5 defa tam olarak şarj edeceğinizi düşünüyorsunuz ama bu noktada devreye powerbank kayıpları giriyor.

Dediğimiz gibi batarya teknolojisi gelişemedi halen bataryalar sıcaktan oldukça etkilenmekte. Powerbank’ın bekletildiği bölge, Powerbank ile telefonunuz arasındaki şarj iletim kablosu ve kalitesiz malzemeden imal edilen kablolar özellikle daha fazla direnç göstereceğinden şarj kaybını artıracaktır. Zamana bağlı olarak artan kondisyon düşüşleri ve dış faktörlerde aynı şekilde şarj kaybını artırır. Yani sayısal olarak açıklarsak  10.000 mAh’lik powerbank, minimum 2000 mAh’lik bir bataryayı 4 – 4.5 kez tam %100 olarak şarj edebilecektir.

Powerbank alırken nelere dikkat etmeliyiz?

• İhtiyaçlarımızı kesinlikle doğru belirmemeliyiz
Powerbank yani halk dili ile taşınabilir batarya, isminden de  anlaşılacağı gibi yanınızda taşıyabileceğiniz bir ürün. Bundan dolayı direkt olarak en büyük Powerbank’ı tercih etmek pekte mantıklı olmayacaktır. İşinizi nokta atışı olarak görecek, ve boyut konusunda rahat kullanımlı bir cihaz olmalıdır.

Kısacası, kullandığınız cihazların miliamper cinsinden kapasitelerini bilip, onların toplamının yaklaşık 3 katı kapasiteye sahip bir powerbank seçimi ideal olacaktır.

• Powerbank’in şarj etme hızı (Çıkışların amper değeri)

Powerbank yani taşınabilir şarj cihazlarımız, şarj cihazınızın ucuna takılı olan bir batarya gibi düşünün. Makalemizin ortalarında da bu konuya değinmiştik, anlattığımız gibi 1 amperlik şarj cihazı portu, 2000 mAh’lik bir bataryayı minimum 2 saatte tamamen şarj eder.
2 amperlik bir porta sahip Powerbank ise 2000 mAh’lik bir bataryayı 1 saatte tamamen şarj eder.
Yani demek istediğimiz 1 amper çıkış gücüne sahip powerbank’lardan uzak durmalısınız. Tabiki zevk meselesi bu beklemeyi seviyorsanız orası ayrı bir konu.

• Powerbank usb çıkış sayıları

Powerbank tasarımında mevcut çıkış sayıları oldukça önemlidir.

Eğer hem akıllı telefon hem de tablet ya da iki adet akıllı telefon kullanıcısı iseniz, en az 2 tane çıkışa sahip ve bu iki çıkıştan da 2 amper güç aktarabilen powerbank’ları tercih etmelisiniz.

• LED uyarı ve şarj olurken şarj edebilme özelliği
Uzun bir yolculuktan sonra eve geldiniz. Harici bataryanızı mecburiyetten dolayı epey bir kullandınız. Hem akıllı telefonunuzu veya tabletinizi hem de harici bataryanızı şarj etmek istiyorsunuz. Nasıl bir yol izlersiniz?

Şarj adaptörüne yani prize taşınabilir bataryayı şarj olması için takarsınız, taşınabilir bataryaya ise şarj olurken akıllı telefonu bağlarsınız. Bu sayede hem akıllı telefonunuz, hem de taşınabilir bataryanız yani Powerbank’ınız aynı anda şarj olacaktır
Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise bu işlemi yapamayan modellerde piyasada mevcut. Siz siz olun, kesinlikle aynı anda hem şarj olan, hem de şarj edebilen taşınabilir batarya cihazlarını tercih edin.

Bana göre Powerbank bataryalarında kesinlikle olması gereken bir şeyde şarj olurken veya bir cihaz takıp şarj ettiğimizi gösteren bir LED bildirim ışığı.

Bir önceki yazımız olan İşte Samsung S5 Neo ve Özellikleri başlıklı makalemizde s5 neo ve Samsung S5 neo hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:,, 7.293 views Okunma 30 Haz 2015

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.