Samsug’dan teknoloji piyasasını sevindirecek bir haber geldi.
Samsung yeni geliştirmiş olduğu bir teknoloji sayesinde batarya kapasitesini artırıyor. Bu teni teknolojinin sayesinde batarya kapasitesi mevcut durumun iki katına çıkacak.
   Samsung Eletronics, piyasaya yeni batarya teknolojisini anlattı. Yeni teknoloji ile  bataryadaki silikon yüzeyi grafen’le çok daha fazla kaplayacak olan silikon-katot materyallerinin geliştirildiğini açıkladı. Samsung yaptığı bu değişiklikle bataryalarındaki kapasiteyi hemen hemen iki misline çıkarmış oldu.
Yeni ihtiyaçlar doğrultusunda gelişen yeni teknolojiler
   Akıllı telefonlar her geçen gün daha da gelişiyor, hal böyle olunca yerinde sayan batarya kapasiteleri yetersiz kalıyordu. Kullanıcılar bu nedenle sürekli sıkıntı yaşıyor ve buna çözüm olacak bir teknolojiyi merakla bekliyordu.
   Geçmiş olduğumuz son on yıla bakarsak batarya teknolojisinde bir yeniliğin olmadığını görürüz, tabletlerin ve akıllı telefonların boyutları, bataryaların boyutlarını sınırladığı için araştırmacılar sürekli bir materyal arayışında idi.
Bataryalarda ki yeni teknoloji grafen
   Samsung’un yaptığı araştırmalar tam da burada devreye girmekte. Şirket zoru başararak bataryalardaki katotların kaplanmasında geliştirmiş olduğu yeni metotla günümüzdeki sınırlamaları aştı.
   Bu yeni metotla çok kaliteli bir iletken olarak bilinen grafen maddesi aracısız doğrudan silikon kaplamanın üzeriyle buluşturuluyor. Bu yöntemle kaplamalar daha yoğun hale geliyor, bu metotla da lityum iyon pillerinden 1.5 –hatta 1.8 misli daha çok enerjiyi depolama şansı sağlanıyor.
    Normal bu tarz buluşlar pillere daha çok yük yığılması olduğu için, uzun vadede bataryaların ömrünü kısaltmakta idi. Ancak araştırmacıların açıklaması  bu yeni teknolojide katmanlı yapı bulunduğu için bataryaların ömründe sıkıntı olmayacak.
   Samsung bu yeni teknolojisinin, elektrikli arabalar ve akıllı cihazlar için önemli bir dönüm noktası olabileceğini belirtiyor.
   Tek sorun her araştırmada olduğu gibi bu teknolojiyi de kullanmamız için biraz beklememiz gerektiği.

Bir önceki yazımız olan İşte Teknolojinin Anlamı başlıklı makalemizde teknoloji hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: 948 views Okunma 27 Haz 2015

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.