Facebookta gözüken reklamlar. Birileri bizi izliyormu !

Günümüzün en büyük sosyal paylaşım sitelerinden birisi olan Facebook kullanıcılarında herhangi bir ücret almamakta. Facebook’un gelirinin çok büyük bir kısmı aldığı reklamlardan geliyor. Facebookta gezinirken başka kullanıcıların oluşturduğu sayfaların reklamına hepimiz sık sık rastlamışızdır. Sayfa sahipleri bu reklamları belli bir ücret karşılığında kendi sayfalarının reklamını yaptırarak daha fazla kitleye ulaşmasını sağlar. Sayfa reklamları haricinde sayfanın çoğunlukla sağ tarafında bir çok ürün reklamı görmemiz münkün. Bu ürün reklamlarıda elbette belli bir ücret karşılığında yapılıyor ancak burda Facebook’un reklam sistemi çok daha değişik ve ne kadar yasal olduğu tarışılır. Örneğin herhangi bir tarayıcıdan giriş yaparak bir sekmede Facebook hesabınız açık iken başka bir sekmede bir alışveriş sitesinden ayakkabı almaya ve ya bakmaya karar verdiniz ve çeşitli ayakkabılara baktınız. Hemen ardından Facebook’a tekrar giriş yaptığınızda veya sayfayı yenilediğinizde baktığınız ayakkabıların reklamını ve bunun yanı sıra bir çok farklı ayakkabı modelinin reklamı görmeniz münkün. Veya bir başka alışveriş sitesinden bir cep telefonu baktınız, tekrar Facebook’a giriş yaptığınızda veya anasayfanızı yenilediğinizde her tarafta cep telefonu reklamı göreceksiniz. Bunun nedeni tarayıcınızda Facebook hesabınız açık iken gezdiğiniz başka sitelerin hepsinin Facebook tarafından görülmesidir. Bu durum Facebook üzerinden ürününün veya markasının reklamını yapan firmaların tamamen kendi hedef kitlesine erişmesine olanak sağlayarak ortadaki ürünün satışını bir hayli arttırmaya yarıyor. Facebook üzerinden yapılan reklamlar her ne kadar başarılı bir reklam çalışması gibi gözüksede ancak  Facebook’un yaptığı bu davranış kesinlikle doğru bir davranış değil ve özel hayatın gizliliğine saygısızlıktır başka bir açıklaması olamaz.

Facebookun bize yaptığı bu büyük saygısızlığın yetmezmiş gibi bugün sosyal medya üzerinde gördüğüm bir paylaşımdaki iddia üzerine yok artık dedim!

Gördüğüm paylaşmda şu şekilde iddialarda bulunuluyordu;

” Ne zamandır dolapta yatan bluetooth hoparlörüm vardı, dedim şunu bir şarja takayım, kullanırım. Sonra açtım bilgisayarı, girdim Facebook’a, ne yakın bir tarihte şarja taktığım ürünü internette aradım ne de yazdım bilgisayarın klavyesinden, hiçbir yere yazmadım, bir tek modelini söyledim arkadaşıma ve Facebook şimdi bana aynı ürünün reklamını gösteriyor… Bir defa değil, defalarca yaşadım bunu… Birileri bizi dinliyor, izliyor. ” Bu paylaşımın altında yapılan diğer bir çok yorumda bu iddiayı destekler nitelikte olması iddiayı daha da çok güçlendiriyor.

Bu iddia eğer doğru ise Facebook yalnızca gezdiğimiz siteleri görmekle kalmıyor ve tamamen özel hayatımızın gizliliğini hiçe sayıyor.

Bir önceki yazımız olan Akıllı telefonlarda uygulamalara ve dosyalara şifre koyma başlıklı makalemizde android, Applock ve manşet hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:,,,, 1.252 views Okunma 26 Haz 2015

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.