wpid-momentsy.jpegFacebook Moments Uygulaması Avrupa’da Neden Kullanılamıyor?

 

Facebook şirketinin önceki günlerde tanıtımını yaptığı fotoğraf paylaşım uygulaması Facebook Moments şu an için bir tek Amerika’da kullanılabiliyor. Bir çok kişinin aklına şu soru geliyordur; “Neden sadece Amerika” İşte Moments’ın Avrupa’da kullanılamamasının asıl sebebi.
Facebook’un yeni direkt fotoğraf paylaşım uygulaması olan Moments’ı geçtiğimiz günlerde kullanıcıların hizmetine sunmuştu, fakat bu uygulamayı henüz A.B.D. dışında bulunan ülke ve bölgelere sunmadı. Bunun temelde yatan asıl nedeni ise Facebook’un Avrupa’daki bazı otoriteler ile bundan 3 yıl önce yaşadığı bir anlaşmazlıktan kaynaklanıyor.
O anlaşmazlıktan biraz bahsedecek olursak; Facebook bilindiği üzere sosyal medya platformu üzerinde fotoğraf paylaşımı yaparken otomatik yüz tanıma özelliği sayesinde arkadaşlarınızın yüzünü oto olarak etiketleme seçeneği sunuyor. Fakat bu Avrupa’nın bir çok ülkesinde geçerli değil. Neden mi işte sebebi; 2012 yılında İrlanda başı çekerek Almanya ve diğer bir kaç büyük Avrupa ülkesi Facebook şirketinden bu oto yüz tanıma özelliğini kaldırmasını istemişti. Bu yaşanan anlaşmazlıktan bu yana Avrupa ülkeleri bu konudaki duruşunu hiç değiştirmedi. Bu nedenden dolayıda Moments uygulamasının akıllı telefonlarınızda bulunan fotoğraflarınızı taramasına izin verilmediğinden dolayı şuan Avrupa’da bu uygulama paylaşıma çıksa dahi düzgün çalışamayacak.

Moments uygulamasında kullanıcılar arkadaşlarıyla bulundukları fotoğraflarıbirbirleriyle senkronize edebiliyorlar. Oluşturulan albümlere ayrıca o ankietkinlikler ve konumlar da eklenebiliyor. Bunları göz önünde bulundurduğumuzdayüz tanıma özelliğikullanılmadığında uygulamanın dakullanılamayacağını görebiliyoruz.
Facebook Avrupa Siyasi İşler Sorumlusu Richard Allan Wall Street Journal’a yaptığı açıklamada Moments probleminin ancak İrlanda’nınveri koruma politikalarıüzerinde anlaşmaya gidilmesiyle çözülebileceğini belirtti. Allan’a göre bu duruma bir çözüm üretilebilmesi için Facebook’un şu an için herhangi bir planı bulunmuyor.
Yüz tanıma özelliğinin engellenmesi ülkemizde geçerli olmasa da bu yüzden Türkiye’de de Moments uygulamasınıkullanamayacağız.wpid-momentsy.jpeg

Bir önceki yazımız olan Google Inbox'ın Davetsiz Misafiri Olun başlıklı makalemizde Google Inbox hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:, 1.112 views Okunma 26 Haz 2015

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.