SpaceX

SpaceX firmasını önemli projeleri arasında olan ve çevreye duyarlı şekilde geliştirilecek dünyanın en hızlı raylı sistem teknolojisi olacak olan Hyperloop için genç yeteneklerden tasarımcı araması devam ediyor. Hyperloop adındaki yeni raylı sistem SpaceX şirketi tarafından geliştirilen ultra hızlı tren olacak. Görev tüpler içinde mıknatıs ve emmeç sistemi ile çalışacak olan Hyperloop geleceğin hızlı treni olarak gösteriliyor. Los Angeles ve New York arasında planlanan ilk yapım yaklaşık 6 buçuk saat süren uçak yolculuğu yerine bu Hyperloop vasıtasıyla 2 saat 45 dakikaya kadar inecek. Aynı zamanda doğaya herhangi bir kirlilik yaratmaması sebebiyle de çevreye duyarlı alternatif bir yolcu taşıma sistemi olacak. Yatırımını da yenilikçi ve geleceğe dair birçok projeleri olan dev firmadan alan Hyperloop, SpaceX tarafından yatırım almaya başlamış durumdadır. Hyperloop’un tren modeline bu kadar önemli vermesinin sebebi projenin bu tren tasarımına göre şekillenecek olmasındandır. Bu sebeple genç yeteneklerden de fikirler almak isteyen firmalar bunun için bir yarışma düzenleme karar vermiştir. Ödülü belli olmasa da bu yatırıma milyar dolarlar harcayacak iki firmanın işin başında olması sebebiyle oldukça yüksek bir miktar olacağını açık bir şekilde söylemek mümkündür. Hyperloop trenin bitmiş resmini Haziran 2016’ya kadar istediğini açıkladı. Ancak en önemli detaylardan biri ise tasarımlarınız için herhangi bir patent alma uğraşına katılmak zorunda kalmıyorsunuz bu da patentin hiçbir şekilde size ait olmadığını göstermektedir. Ayrıca bu firmalar halka açık projelerde uğraştıkları için tasarım sürecinde yapımlarınızın açık kaynaklı olarak paylaşılacağını da açıklamalar arasına eklemiş bulunmaktadır.

SpaceX firmasının bu süper hızda raylı sistem projesi hayata geçerse insanların hayatına girmesi biraz zaman alabilir elbette ama bir nebzede olsa ulaşımı kolaylaştırır ve çevre kirliliğini azaltmaya yardımcı olur.

Bir önceki yazımız olan Batarya Süreleri Karşılaştırma başlıklı makalemizde batarya süreleri karşılaştırma, en dayanıklı batarya ve manşet hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:,, 1.247 views Okunma 22 Haz 2015

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.