Samsung ve Apple Arasındaki Hukuksal Savaş Sürüyor

Dünya çapında iki büyük teknoloji devi Samsung ve Apple şirketleri arasında sürekli olarak devam eden patent savaşları gelinen son nokta. Samsung’a açılan davaların aleyhine sonuçlanmasıyla samsung’da yeni açtığı davalarla, Apple şirketine ödeyeceği para cezasını düşürmekte çok kararlı görünüyor.

Samsung ve Apple uzun yıllardır tasarımları hakkında patent savaşları veriyorlardı. Bu savaşların en çok göze batanı ise Samsung şirketinin yenilmesiyle sonuçlanan  telif hakkı ihlali davasıydı. Bu nedenle 930 milyon dolar ceza verilen samsung bu cezada indirime gidilmesini istiyor.

Ne kadar Apple lehine karar çıksa da  bu savaş devam ettiği sona etmediği sürece Samsung kendini sonuna kadar savunmaya kararlı. Ceza ödemek istemeyen Samsung şirketi mahkemeye yeniden yargılama talebinde bulundu.

Apple şirketi samsunga ilk açtığı davada telif hakkı ihlali nedeniyle Koreli üretici Samsung firmasından 2 milyar dolar kadar talep etmişti. İlk yapılan davanın sonucunda bu mşktar 930 milyon dolara indirilmişti. Bir kaç mahkemeden ardından ise Samsung firması cezayı 548 milyon dolara indirebilmişti.
Samsung firması, attığı en son adımla bu cezayı da tamamen kaldırmak niyetinde. A.B.D mahkemelerine 12 kişiden oluşan bir jüri ile yargılanma talebinde bulunan Koreli üretici Samsung daha önceki davalarda jürinin 3 kişiden oluşmasını haksızlık olarak değerlendirmişti. A.B.D de mahkemelerde normal davalarda herzaman jüri 12 kişiden oluşuyor.

Dışarıdan bakıldığında iki dünya devi şirket de bu davayı gittiği yere kadar götürmek niyetinde.

Bir önceki yazımız olan Turkcell İngiltere’den ödülle döndü başlıklı makalemizde turkcell hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:,, 857 views Okunma 20 Haz 2015

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.