Bilindiği gibi bilmediğiniz bir numaradan gelen mesaj ve aramayı merak etmek artık yok, hemen soruluyor ve öğreniliyor, artık mobil kullanıcıların bir çoğu bu uygulamadan yararlanmakta.
   Bu günlerde bu uygulamaların web versiyonu da çıktı ve kullanılmaya başlandı, ancak avukatlar tarafından verilen bilgiye göre bu uygulama bir suç ve cezası da az değil, verilen bilgiye göre cezanın 6 yıla kadar çıkabileceği söyleniyor.
   Bursalı bir yazılımcının geliştirdiği, kullanıcısına bilinmeyen numaranın kime ait olduğunu gösteren mobil uygulamanın wep versiyonu ilk etapta ücretsiz olarak kullanıcılarına sunuldu.
    Ancak avukatlar kullanıcıları uyarıyor, bu haliyle gizliliği ihlal etmesi sebebiyle hem mobil uygulama ve web sitesi kullanıcılarının tedbirli olmaları istendi, zira 6 aydan başlayarak 3 yıla çıkabilecek bir suç işlemiş sayılabilirler.
Uygulamada suç nasıl oluşuyor ?
    Uygulamayı telefonuna indirerek kullanmaya başlayan mobil kullanıcı, telefon rehberini de uygulamanın zeminine otomatik bir şekilde sunmuş oluyor.
   Bu nedenle rehberdeki kayıtlı kişilerin gizlilik durumu da ortadan kalktığı için suç işlenmiş oluyor. Bu uygulamadan yararlananlar, numaralarını belirli kişilerle paylaşmak istemeyen kişiler ve numarasının açığa çıkması halinde hayati tehlike oluşturabilecek kişiler açısından risk oluşturuyor, bu kişilerin şikayetçi olmaları halinde, şikayetleri haklı bulunursa altı yıla kadar çıkabilecek hapis cezas ı alınabileceği konusunda kullanıcılar uyarılıyor, çünkü siz telefona kaydettiğiniz numarayı hangi isimle kaydetti iseniz  diğer taraftaki kişiler de o şekilde görüyor.

Bir önceki yazımız olan Çağın En Tehlikeli Virüsü Cryptolocker! başlıklı makalemizde Cryptolocker, Cryptolocker Taklit Virüsleri Nasıl Silinir? ve Cryptolocker virüsü nasıl bulaşıyor hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: 1.131 views Okunma 20 Haz 2015

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.