2005 yılınca küçük bir şirket olarak kurulan Android bugün farklı bir ilerleme ile karşı karşıya. İlk kurulduğunda fotoğraf makineleri için geliştirilmiş bir yazılım durumunda idi. Önceleri birçok yazılım piyasada dolaşırken artık farklı sistemler ile farklı işlemlerin bir çatı altında toplanması amacı ile 2007 yılında Android Google tarafından alınarak farklı bir şey amaçlanmıştır. Bu ama. Bugün hiç umulmayacak bir başarıyı da beraberinde getirmiştir. İlk kurulduğu anda basit bir yazılım olan Android’in bugün geldiği nokta ise inanılmaz derecede güzeldir.

Bu arada Android yazılımının Google’dan önce Samsung’a sunulduğunu ancak Samsung’un bu yazılımı pekte ciddiye almadığını birçoğunuzun bilmediğini tahmin ediyoruz. Hatta sunuma gidildiği zaman Android kurucusu Andy Rubin’in ekibine gülen Samsung çalışanlarını çok iyi hatırladığını söylemekte. Ancak bu olaydan 2 hafta sonra, Google ile görüşen firma artık Google çatısı altında toplanmış ve ilerleyen 10 belki de 50 yılı şekillendirecek bir yazılım olma yolunda ilk adımları atmaya hazırlanmış oluyordur.

İlk ciddi işletim sistemi görevini 2008 yılında yapan Android 1.0 sürümü T- Mobile G1 adlı telefondur. Bu yazılım ile şimdi ki arasında oldukça fazla fark olsa da Android geliştirilebilen bir yazılım olduğundan dolayı bugün olduğu noktayı hak ettiğini söylemek mümkündür.

Google o yıllarda 50 milyon USD’lik bütçe ile satın aldığı Android bugün dünya genelinde paha biçilemez bir işletim sistemi oldu bile. Üstelik bunların tamamına 10 yıl gibi kısa bir sürede ulaşmıştır.

Bir önceki yazımız olan Android M'den Sonraki Android N Hakkındaki İlk Bilgiler başlıklı makalemizde android, Android M ve android n hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:, 1.053 views Okunma 20 Haz 2015

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.