Dünyanın en büyük sanal şirketleri bugün tarayıcı projesi için bir araya geldiler. Google, Mozilla, Microsoft ve Apple şirketlerinin toplanma sebebi yeni bir tarayıcı projesi oldu. WebAssembly projesi dâhilinde web tarayıcılarınız için kullanacağınız tarayıcılar 20 kat daha fazla performans sağlayacak. Bunun içinde yeni bir bycode oluşturulması gerektiğin farkındalar…

Dört büyük firmanın oluşturacağı bu yeni bytecode’ de yapılacak olan geliştirmeler web uygulamalar diğer tarayıcılara göre daha yüksek hızlarda açılacak. Yapılacak geliştirmeler sayesinde web uygulamalarının normal uygulamalar kadar hızlı çalışabilmelerini sağlayarak. Web tarayıcıları bugün kodları yorumlamak, sayfalardaki dinamik kodları ve formları sunabilmek için JavaScript’ten faydanalabilmektedir. Bu işlevlerin yükleme sürelerinde asm.js yoluyla bazı gelişmeler yapılmıştı, ancak. NET gibi bytecode tabanlı sistemler daha yüksek performans sunabiliyor.

 

WebAssembly hemen yaygınlaşmayacağından coderler, aradaki boşluğu wasm’yi Mozilla’nın yaygın desteğe sahip olan asm.js’sine dönüştüren bir script sunmayı düşünüyorlar. WebAssembly henüz başlangıçta ise ancak arkalarındaki büyük firmalar sayesinde gün ışığına çıkması çok uzun sürmeyebilir.

Bir önceki yazımız olan İşte Facebook Messenger Güncellemesi başlıklı makalemizde facebook messenger hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:,,, 1.130 views Okunma 19 Haz 2015

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.