USB Type-C hakkında bilinmesi gereken 3 ayrıntı

1- İşimizi çok kolaylaştıracak
Masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarınızda buluna  HDMI girişleri ve büyük sayılabilecek USB girişlerinin artık günleri artık sayılı. USB Type-C, yeni çıkacak olan bilgisayarlarda birçok  portun sonunu getirecek ve bu sayede daha büyük akülerin, işlem gücünün ve birçok daha fazla özelliğin yolunu açacak.
2-Güç kapasitesi çok yüksek
Şuanda Playstation’a veya bilgisayarınıza bağladığınız akıllı telefonunuzun tamamen şarj olması, saatler sürerken,  bu can sıkıcı durumu, USB Type-C cihazında bulunan USB Power Deliver donanımı sayesinde yakında tamamen ortadan kalkacak.
Telefonunuzun yavaş şarj olmasının başlıca sebebi, USB 2.0 bağlantılarının en fazla 2,5 watt enerji gönderebilmesi. Yeni USB Power Delivery spesifikasyonu  sayesinde 40 kat fazla yani 100 watt kadar enerji gönderebiliyor. Bu teknoloji ile artık laptop’ların şarj cihazlarının bile ortadan kalkması mümkün.
3-Geriye dönük uyumluluk dahi mümkün
USB Type-C geldiğinde şuan kullandığımız USB-A ve microUSB potları işe yaramayacağını  sanıyorsanız, yanılıyorsunuz. USB Type-C’de kullanılan teknolojinin yeni bir platform olmadığından bahsetmiştik, bundan dolayı tüm USB cihazlarınızın modasının hemen bir anda geçmesi gibi bir durum  yok. Basit bir dönüştürücü veya otg kablosu yardımı ile standart USB’yi kullanamadığınız tüm cihazlarınızı ve telefonlarınızı USB Type-C portuna bağlamanız mümkün olacak.

Bir önceki yazımız olan Sho U KiBoJet, Computex başlıklı makalemizde içinde projeksiyon barındıran klavye, manşet ve projeksiyonlu klavye hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:,, 1.273 views Okunma 15 Haz 2015

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.