Yıllardır çekle çalışan şirketlerin karşılıksız çek problemiyle karşılaştığı bilinen bir gerçektir. Yenilikler ile birlikte karşılıksız çek probleminin tamamen ortadan kaldırılması amaçlanıyor.

 

Karekodlu çek uygulaması adı verilen yeni sistem saysinde çek veren kişinin mali geçmisi anında online olarak incelenebilecek olup çekin karşılıksız veya sahte olup olmadığı kontrol edecek. Ticarette yaygın olarak çeklerin şirketler açısından oldukça riskli olduğu ve bu sebepten dolayı da yeni uygulamayla birlikte ticarette çek güvenliğinin sağlanacağı belirtilmektedir. Güvenlik konusunda karekodlu çek uygulaması sayesinde güvenilir bir şekilde çek kullanan kişilere itibar da kazandırılacaktır.

 

Karekodlu Çek Sistemi Ne Zaman Başlayacak

 

Yeni çek sistemi 15 Haziran 2015 tarihi itibariyle kullanıma geçecektir. Şu an için kullanılması zorunlu olmayan bu hizmetin, geçiş süreci tamamlandıktan sonra zorunlu hale geleceği düşünülmekte. Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu tarafından konuyla ilgili olarak yapılan açıklamalarda bankaların da bir an önce sistemlerini hazırlayıp sisteme dâhil olmaları gerektiğini vurgulamaktadır. Bu sayede sistemin ülke genelinde hızlı bir şekilde yayılmasının sağlanacağı düşünülüyor.

Bir önceki yazımız olan Sony Hatasını Kabul Etti başlıklı makalemizde manşet ve Sony hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: 1.231 views Okunma 15 Haz 2015

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.