MR Cihazı
Emar kısa adıyla MR vücutta herhangi bir bölgenin kesitsel olarak  görüntülenmesine yarayan tıpta yaygın olarak kullanılan teknolojik bir alettir. Emarın açılımı ( MR )Manyetik Rezonans Görüntüleme açılımıdır. Emar cihazı dev bir mıknatıstan oluşur ve  x ışınları kullanmaz. Elektromanyetik ve radyo dalgaları yardımıyla görüntüleme yapar. Teknoloji harikası olan bu cihaz ağrısız ve alerjiye yol açacak ilaç verilme zorunluluğu olmayan bir hatalık tanı aletidir. Halka şeklindeki dev bir mıknatısa sahip olan emar cihazının içindeki boşluğa hasta yatırılır. Hastanın kesinlikle hareket etmemesi gerekmektedir. Karmaşık bir yapıya sahip olan emar cihazından elektromanyetik dalgalar sayesinde oldukça kaliteli siyah beyaz bir görüntü elde edilir. Bu görüntüler hastalığın tanısında ve hastalığın tedavi aşamasında çok önemli derecede rol oynar.
  Emar cihazına hazırlık evresinde özel herhangi bir şey gerekmemektedir. Yanlızca hasta üzerinde metal (gözlük , küpe , toka gibi) bulunmamalıdır.Ayrıca emar cihazı gebeler içinde emar herhangi bir sorun teşkil etmez. Emar cihazıyla tarama işlemi 10 ile 60 dakika arasında sürebilir.
  Emar cihazı bir çok hastalığın tanısı için kullanılmaktadır.Emar cihazı :
  • Beyin yapısını inceleyebildiği için ruhsal bozukluk tanısında
  • Kemiklerin içini görüntülemede
  • Beyin kanaması ve eklem rahatsızlıklarını değerlendirde
  • Kaslar, bağlar, kan damarları, kalp, karaciğer ve böbrek gibi organların incelenmesinde
  • Omurilik hastalıkları ve patolojilerinin görüntülenmesinde kullanılır.
   Bazı insanların emar çektirmesi yasaktır. Kalp pili olanlar , magnetik ve metalik protezi olanlar , insülin pompası kullananlar ve vücudunda pille çalışan implanta sahip insanlar ve beyin ameliyatı ile beyin damarlarına klips takılmış kişiler emar çektiremezler.
   Emar cihazına girmede herhangi bir tehlike veya risk mevcut değildir. Ancak kapalı alan fobisi olanlar için emar öncesinde sakinleştirici verilmesi gerekebilir. Bunun dışında emar sonrası kişiler hayatlarına aynı şekilde devam edebilir.

Bir önceki yazımız olan Facebook hakkında bilinmesi gerekenler başlıklı makalemizde Facebook, facebook hakkında bilinmesi gerekenler ve manşet hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:,, 3.545 views Okunma 11 Haz 2015

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.