Facebook Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Facebook 4 şubat 2004’te kurulmuş bir sosyal medya ve iletşim sitesidir. Mark Zuckerberg tarafından kurulan Facebook, en başlarda sadece Harvard üniversitesi için kurulmuştu. Sonra Boston tarafındaki okullara yayıldı ve daha sonra ki 2 yıl içinde tüm Amerika Birleşik Devletlerinde ki okullarda kullanılmaya başlandı. İlk başlarda sadece okulların verdiği elektronik posta adresleriyle kayıt olunabilirken günümüzde ise yaş sınırlamalarıyla herkesin kişisel elektronik posta adresiyle kaydolabileceği bir sosyal medya sitesine dönüşmüştür. Şimdi ise Alexa istatistiklerine göre (Alexa site trafik akışlarını ölçen bir şirkettir) dünyanın en çok kullanılan sitelerinden birine dönüştü. Facebook’un şuan kayıtlı resmi kullanıcı sayısı 1 milyar kişiyi aşmıştır.

Site gelişmiş güvenlik duvarlarıyla kullanıcıların gözdesi olmuş durumda. Kendinize özgü bir profil yoluyla kullanabileceğiniz site, hiçbir kişisel işlem için para almamaktadır. Sitenin bütün giderleri reklam şirketleri tarafından ve sponsorlar tarafından karşılanmaktadır.

Sitenin standart bir hizmeti olan anlık mesajlaşma uygulamasıyla 7 gün 24 saat ücretsiz, diğer üyelerle iletişime geçilebiliyor. Sitenin bir başka hizmeti olan fotoğraf paylaşma uygulamasıyla arkadaşlarınızın sizin yaptıklarınızı görmesine olanak sağlıyor. Ve kullanıcılar bunlara karşı fotoğrafları sitenin “beğen” butonuna basarak beğenebiliyor ve isterlerse “yorum” bölümünden şikayet ve ya düşüncelerinizi belirtebiliyorlar.

Bütün bu sosyal özelliklerin yanında Facebook 5500’den fazla uygulamaya sahiptir. Ayrıca Facebook, herkesin sitede bir uygulama tasarlayabilmesi için “Facebook API” adını verdiği bir program piyasaya sürmüştür.

Facebook her gün artan popülerliğine rağmen birçok suçlamaya maruz kalmıştır. Facebook geride bıraktığımız 2014 yılında, dünyanın en popüler mesajlaşma uygulamalarından biri olan Whatsapp’ı satın almıştır. Zaten internet üzerinden en büyük mesajlaşma sitelerinden birine sahip olan Facebook, Whatsapp şirketine de sahip olarak piyasanın büyük bir bölümünü ele geçirdi. Whatsapp’ın yıllık geliri Facebook’un şirketi satın alırken teklif ettiği paradan bir hayli yüksek. Buda, Facebook’un kullanıcıların mesajlarının sürekli denetleme isteği olduğu anlamına geliyor. Bu yüzden Whatsapp satın alındığında bazı kullanıcılar tepki olarak hesaplarını dondurmuşlardır.

Facebook şu an kurumsal şirketler tarafından kullanılmasını amaçladığı ve ücrete tabi tutacağı yeni bir proje üzerinde çalışmakta olduğu açıkladı.

Bir önceki yazımız olan Dawn Of Justice başlıklı makalemizde batman süpermen film yapıcısı, dawn of justice ve manşet hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.