Hızlı Şarj Projesine 100 Bin Lira Destek…

Hepimizin de bildiği gibi teknolojinin ilerlemesi ve telefon, laptop ve bunlar gibi daha birçok teknolojik aletin batarya durumları yoğun kullanımda 3-4 saate düşmüş durumda. Ancak teknoloji sadece harcamak için gelişmiyor. Bu bataryanın bir de dolması var. En kısa 1,5 saatte %100 dolan bu bataryalar için de bir teknoloji gelişiyor tabi.

Ülkemizden bu durum için proje üreten bir isim olan Tayfun Çapar, hızlı şarj teknolojisi üzerine çalışıyor. Ancak adeta göğsümüzü kabartıyor da denilebilir. Tayfun Çapar için bizleri oldukça sevindirici bir teknolojiye sürükleyen önderimiz denilebilir ki Çapar üzerinde çalıştığı proje ile şarj hızının standardın 1000 katına çıkacağınız savunuyor. Böyle bir proje bizi çok çok rahatlatır, çünkü özellikle iPhone sahipleri, diyaliz cihazına bağlı olurcasına bağlılar şarj aletlerine. Ancak 30 dakikada şarj eder 4 saat kullanırsanız bu iş değişir tabi ki.

Proje hakkında oldukça detaylı bilgi veren Tayfun, açıklamalarını “Pil teknolojisinde elektrik yükünün depo edildiği parçalarakapasitör adı veriliyor. Bir atom kalınlığında karbon tabakasından oluşacak enerji üniteleri sayesinde elektronik cihazlar eskisinden çok daha hafif olacak. Biz uygulayacağımız yeni teknik sayesinde ucuz malzeme kullanarak bir diskin üzerinde, 30 dakikadan daha kısa bir sürede, 100 mikro kapasitör üretmeyi hedefliyoruz. Mikro kapasitörlerin üretilmesinde Light Scribe DVD yazıcılar kullanılacaktır. Yeni süperkapasitör bataryaların etkili çalışabilmesi için iki elektrotun aralarındaki boşluğun en fazla olacak şekilde yerleştirilmeleri gerekir. Bu sayede kapasitörde daha fazla elektrik yükü depo edilebiliyor.” Şeklinde yaptı.

Kütahya Dumlupınar Universite’sinde okuyan bu kardeşimize buradan sonuna kadar arkasında olduğumuzu belirtiyoruz. Ancak bu güzel kardeşimizin arkasında sadece biz yokuz. Devlet de bu güzel projenin üzerinde daha iyi bir şekilde çalışılması için 100 bin liralık bir maddi bir destek veriyor.

Bir önceki yazımız olan BlackBerry söylentisinin arkasındaki gerçek.. başlıklı makalemizde blackberry ve Xiamo hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.