Whatsapp…

Mesajlaşmanın çok popüler olduğu bir çağda yaşıyoruz. Bir mesajın telefon açıp “Merhaba” demekten daha pahalı olduğu da ortada. Bu yüzden insanlar teknolojinin gelişiyle ortaya çıkan akıllı telefonlar sayesinde internet üzerinden mesajlaşmaya izin veren uygulamalara yönelmeye başladı.

Günümüz malum internet çağı, hemen hemen akıllı telefon kullanıcılarının hepsi aynı zamanda akıllı telefonu ile internete de bağlanıyordur. Bu sebep ile sms paketi, her yöne şu kadar dakika gibi tarifelere hiç gerek yok çünkü çok yakın zamanda bunların hepsi yalnızca internet paketinizin olmasıyla yapılabilecek. Hatta Whatsapp’ta yapılan son güncelleme ile hem mesajlaşma özelliği hem sesli konuşma özelliği kullanıcılar tarafından kullanılıyor. Yalnız sesli konuşma özelliğinin biraz daha iyileştirilmesi kesinlikle gerekiyor. Bu konuda kullanıcılar Whatsapp’tan yeni bir güncelleme ile bu sorunun düzenlenmesini bekliyorlar.

Bu uygulamaların en popüler ve en kullanışlı olanı şüphesiz 500 milyona yakın kullanıcı sayısıyla Whatsapp birinci sıradaki yerini alıyor.

“Piyasadaki onlarca mesajlaşma uygulamalarının arasından, nasıl olduda birinci sıradaki yerini aldı?”  diye bir soru insanlara bir merak konusu olmuştu. Whatsapp’ın  bu kadar çabuk yayılmasının en büyük nedenlerinden biri diğer uygulamalara göre çok daha fazla platformla birlikte çalışmasıdır. Android, İOS, Blackberry, Windows phone, symbian platformları olmak üzere tam 5 adet platformda çalışıyor.

Bir diğer neden ise güvenlik. Teknolojinin çıkışıyla beraber yeni bir suç dalı da ortaya çıktı. Bu yeni suçlular kendilerine “hacker” diyor. Bu hackerler sizin mesajlarınızı ele geçirerek banka bilgileriniz, şifreleriniz ve mahrem bilgilerinizi öğreniyor. Ya da şirketler sizin kişisel bilgilerinizi paylaşıyor. Fakat Whatsapp bunun gibi kötü olayları yaşama riskinizi sıfıra indiriyor diyebiliriz . Bu da güvenliğinizi düşünmeden masaj atmanıza olanak sağlıyor.

Whatsapp’ın kullanıcılar tarafından odak noktası olmasının bir başka nedeni ise kullanımının oldukça basit olması ve tasarımının çok güzel yapılıp, insanların duygularına hitap eden temalar seçilmesidir.

Ekonomik nedeniyse diğer uygulamalara göre çok daha ucuza mal olmasıdır. Whatsapp uygulaması için şirket yıllık ücretlendirme yapıyor . Uygulamanın yıllık fiyatı 0.99 dolar/ yıl olarak belirlenmiş. Bu da konforu ucuzlukla birleştiriyor.

Whatsapp sadece uygulama yönüyle değil sosyal yönüylede dikkatleri hep üzerine toplamıştır . Whatsapp şirketi bir süre önce 19 milyar dolara satıldı. Şirket Facebook’a satıldıktan sonra yöneticiler parayı şirket çalışanlarına da paylaştırdı. Çünkü Whatsapp’ın yöneticilerine göre şirketi, sadece kendileri değil çalışanlarıyla birlikte bu günlere getirmişlerdi. Bu da cidden taktire şayan bir davranış oluyor.

Whatsapp şimdi ise Facebook’a ait. Fakat Facebook’un SEO’sunun yaptığı açıklamada Whatsapp’ın eski çalışanlarının kalacağı hatta çalışmaya bile aynı binada devam edeceklerini duyurdu. Bu da Whatsapp’ın eski düzeninde ve yükselen başarısıyla işe devam edeceğinin bir göstergesi oluyor.

Bu kadar neden varken Whatsapp’ın en püler uygulama olmaması için ortada hiç bir engel kalmıyor.

 

Bir önceki yazımız olan Avg’ den Uygulama Analizleri başlıklı makalemizde AVG hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:, 1.853 views Okunma 08 Haz 2015

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.