Android….  

Google, Open Handset Alliance ve özgür yazılım topluluklarınca geliştirilmekte olan Android ,  Linux çekirdeğini kullanan ve  açık kaynak kodlu ücretsiz bir işletim sistemidir. Andoid işletim sistemi temel anlamda dokunmatik ekranlar için özel tasarlanmıştır. Google tarafından ücretsiz olan Android düşük maliyetli ve kişiselleştirme imkanı sağlaya işletim sistemi arayan yüksek teknoloji cihazlar arasında da popülerdir.

Google esasında bir reklam firmasıdır. Android işletim sistemi üzerinde ücretsiz olan Google yaptığı reklamlarla para kazanır. Şuanda Android işletim sistemi için 1 milyondan fazla oyun ve uygulama mevcuttur. Bu uygulama ve oyunlar aylık olarak yaklaşık  50 milyarı aşkın indirme sayısı bulunmaktadır.

Open Handset Alliance adı verilen şirketler birliğinin katkıları sayesinde ortaya çıkan Andorid 5 Kasım 2007 tarihinde duyurulmuştur.  Linux çekirdeği üzerine inşa edilmiş olan Android mobil işletim sistemidir. Bununla birlik uygulama yazılımları ise, Apache harmony üzerine kuruludur.Ayrıca Java-uyumlu kütüphaneleri kapsayan uygulama iskeleti üzerinden çalışmaktadır. Android mimarisi 5 katmandan oluşur.

Kütüphaneler,

Linux çekirdeği,

Runtime,

Uygulamalar,

Uygulama geliştirme çatıları

Android kullanım alanları sadece telefonlarda değil, tabletler, akıllı kitaplar, televizyonlar, kameralar, saatler ve kulaklıklar gibi daha bir çok teknoloijk aletin içeriğinde mevcut durumda. Yakın zamanda gelişen ve açıklanan bir diğer kullanım alanı ise  ev için gerekli her türlü aydınlatma cihazları , priz ve termostat tarzı cihazlar Android telefonlar ya da tabletlerden yönetilebilmekte.

Andoid platformunda uygulamalar Google Play Store isimli sanal market üzerinden yüklenebilir. Bu sanal markette kategorilere ayrılmış uygulamaların çoğu ücretsiz olmakla birlikte her türlü uygulama satın almakta mümkün.

Android son zamanlarda akıllı teknolojiler ile hayatımızı kolaylaştırma yolunda ciddi adımlar atan bir işletim sistemi olma yolunda kararlılıkla ilerliyor. Umarım bu yolda sonuna kadar kararlı bir şekilde gidilir. 🙂

 

Bir önceki yazımız olan Samsung Galaxy S6 5.1.1 Sürümüne Kavuşuyor başlıklı makalemizde Android 5.1.1 ve Samsung Galaxy S6 5.1.1 hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:,,, 1.429 views Okunma 08 Haz 2015

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.