Steteskop Cihazı’nın Tarihi.

 

Steteskop vücut içinde oluşan sesleri dinlemek için kullanılan tıbbi bir cihazdır ve diyafram, tüp ve kulaklık olmak üzere üç ana kısımdan oluşur. Hem tak başına hemde tansiyon aletleriyle beraber kullanılmaktadır. Steteskop diyafram , elastik bir boru şeklinde tüp ve kulalıktan oluşur.Bazı steteskoplar da ayrıca çan adı verilen ve alçak perdeden sesleri yükseltmek için kullanılan bir kısım da bulunur. Genel olarak steteskop kalbin atışı , akciğerin çıkardığı sesler , bağırsak ve midede oluşan sesler , nabız ve kan basıncı ölçek amaçlarıyla kullanılmaktadır.

   İki çeşit steteskop türü vardır. Bunlar mekanik steteskop ve elektronik steteskoptur. Elektronik steteskop vücutta tespit ettiği sesleri elektronik ortama aktarır.Bunun için de mikrofon kullanılır.Kullanılan mikrofonların yalıtılmış olmaları önemlidir. Çünkü ortamdaki sesler vücuttan gelen sese eklenerek oluşan çıktıyı bozabilir. Steteskop kullanımı tecrübe gerektiren bir iştir.Çünkü kulağa ulaşan sesin normal olup olmadığını anlamak, eğitim ve deneyim gerektirmektedir. Steteskopla ses dinlemeye oskültasyon denir.

Basit bir rahatsızlığımızda ana sağlığa gideriz ve karşımıza hemen boynunda steteskop asılı bir doktor çıkıverir karşımıza. Görmeye alışık olduğumuz steteskop basit göründüğü kadar, sağlık sektörünün bir o kadar önemli figüranıdır. Steteskopun geçmişine gitmeye ne dersin ? Steteskop yunanca bir kelime olup, stetos (göğüs), skopein (bakmak) kelimelerinin birleşmesinden oluşur. 1816 yılında Rene Theophile, kağıdı rulo yaparak hastanın kalbinin sesini dinledi. O anda Rene’yi düşünebiliyor musun? Bir anda aklına gelmiş olmalı bu fikir. Kısa bir süre sonra kağıt rulonun yerini bir tüp alacak ve bu da steteskopun başlangıcı olacak. Steteskop günümüzde ki haline gelebilmesi için birçok deneyler ve testler yapıldı.

Steteskopla en cok dinlenen seslere gelelim. Kalp atışlarının dinlendiğini hemen hemen herkes biliyordur. Ondan başka, Akciğerlerin çıkardığı sesler, Bağırsaklarda ve mide de ortaya çıkan sesler ve nabız dinlenebiliyor. Ayrıca kan basıncı ölçmek için de kullanılabiliyor.

Steteskopun günümüze kadar olan gelişim sürecinde yaşananlardan kısaca bahsetmek gerekirse; 1894’te İtalyan Bianchi ile Amerikalı mühendis R.C.M. Bowles’ın  bu çalışmaları, göğüs kafesi için kullanıldı. Bunları diyaframın ve çanın yararları üzerine tartışmalar izledi. Çan ve diyaframa olan ihtiyaç artışı ile 1926’da Lad Howard Sprague ilk çan ve diyafram birleşimini bugünkü şekline getirdi.

1940’ta Sprague, Maurice Rappaport ile beraber çalışarak stetoskobun bilimsel ve fizik prensiplerini belirledi. 1958’de İngiliz kardiyolog Doktor Aulrey Leatham’ın stetoskobu, sadece çan ve diyafram birleşimi olmayarak, ilkinin içinde ikinci en küçük çanı içermekteydi. Bir manivela yardımıyla çocuklar için kullanıma imkân sağlıyordu. 1961 yılında  Amplivex tarafından elektronik stetoskop geliştirildi. Bu cihaz vakumlu tüp teknolojisi  ile birlikte avantaj sağlıyordu. Uygun ağırlığı ve uygun boyu ile kullanıma elverişli bir cihaz heline geldi.

Bir önceki yazımız olan Microsoft'tan Şarj Makinası Başlığı Büyüklüğünde Mini PC başlıklı makalemizde Compute Plug ve Microsoft hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:, 5.910 views Okunma 07 Haz 2015

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.