Computex 2015 konferansı hala devam ederken “Microsoft’un OEM departmanı kurumsal başkan yardımcısı Nick Parker”, Windows 10 sürümünü ile bitlikte gelecek olan cihazları tanıtma aşamasında iken bu  tanıtımlara ilginç bir cihazı daha ekledi. Küçük bir şarj makinası başlığına benzeyen Compute Plug isimli cihazın mini bir Windows 10 bilgisayar olduğu gerçeği birçok kişide büyük merak konusu oldu.

Quanta mühendisleri tarafından geliştirilen “Compute Plug” herhangi bir televizyon veya monitörün HDMI girişine, HDMI kablosu ile bağlanması ile bu cihazlar bir anda karşınıza bilgisayar oluveriyor. Daha sonrasında ise ekran Bluetooth veya kulaklık yardımı ile Cortana üzerinden rahatlıkla kontrol edilebilme imkanı sunuyor.

Üzerinde power yani açma-kapama düğmesi ve ayrıca 2 tane USB 3.0 port mevcut olan Compute Plug’ın henüz fiyatı veya hangi ülkelerde satışa sunulacağı tarzı bilgiler kesinlik kazanmadı.

Daha önce dünyaca ünlü teknoloji şirketi Intel tarafından da benzer bir pc cihazı tanıtılmıştı. Intel Compute Stick isminde tanıttığı bu cihaz da HDMI girişine sahip herhangibir görüntü birimine bağlanarak PC olarak kullanılabilme imkanı sunuyordu.

Marvell şirketide  2009 yılında SheevaPlug isimli bir ürün tanıtarak Ubuntu işletim sistemi dahilinde çalışan ve Linux destekli mini bir PC tasarlamıştı.
Şüphesiz ki Windows’un bu mini pc cihazı intel ve marwell in cihazlarından daha çok ses getirecektir.

Bir önceki yazımız olan Şampiyonlar Ligi Finaline Özel HTC One M9 başlıklı makalemizde Barcelona - Juventus ve Şampiyonlar Ligi Finaline Özel HTC One M9 hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:, 1.118 views Okunma 07 Haz 2015

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.