MS SQL Server: Microsoft firması tarafından geliştirilen, bir orta ve büyük ölçekli Veri Tabanı Yönetim Sistemidir. ANSI SQL’e eklentiler yazmak için T-SQL’i desteklemektedir.

Oracle: Daha çok yüksek ölçekli uygulamalarda tercih edilen bir Veri Tabanı Yönetim Sistemidir. ANSI SQL’e eklentilerni yapmak için PL-SQL adlı dil geliştirilmiştir.

Sybase: Bir orta ve büyük ölçekli Veri Tabanı Yönetim Sistemidir. ANSI SQL’e eklentiler yazmak için T-SQL komutlarını desteklemektedir. Ülkemizde daha çok bankacılık ve kamusal alanlarda tercih edilmektedir, ama bir çok orta ve büyük işletmelerde de kullanılmaktadır.

Informix: Bir orta ve büyük ölçekli işletmelerin  Veri Tabanı Yönetim Sistemidir.

MySQL: Genellikle Unix-Linux temelli web uygulamalarında tercih edilen bir Veri Tabanı Yönetim Sistemidir. Açık kod (Open Source) bir yazılımdır. Küçük-orta ölçekli işletmelerde kullanılır daha çok.

Postrage SQL: Bu da mysql gibi açık kod bir Veri Tabanı Yönetim Sistemidir.

MS Access: Çoklu kullanıcı desteği yoktur. İşletim sisteminin sağladığı güvenlik seçeneklerini kullanır. Bunun yanında belli sayıda kayda kadar.(1 milyon civarı) ya da belli bir boyutun (yaklaşık 25 MB) altına kadar bir sorun çıkarmadan kullanılabilecek bir küçük ölçekli Veri Tabanı Yönetim Sistemidir.

Bir önceki yazımız olan Windows 10 yayınlanma tarihi açıklandı başlıklı makalemizde manşet, windows 10 ve Windows 10 yayınlanma tarihi hakkında bilgiler verilmektedir.

1.224 views Okunma 06 Haz 2015

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.