Binlerce kişinin kullandığı Snapchat, kullanıcılarına yeni alternatifler sunmaya devam ediyor. Eylül 2001’de kurulan Snapchat, Whatsapp, Instagram gibi bir sosyal medya uygulaması… Ama biraz daha farklı…

Kullanıcıların mesajları ne kendileri silene kadar saklı kalıyor, ne de fotoğraflar diğer insanların beğenisine sunularak paylaşılıyor. Bunların hiçbiri yokken ne var peki diye düşünebilirsiniz. Snapchat’te kullanıcılar birbirlerine “Snap” atarlar. Sürelerini kendilerinin belirlediği fotoğrafları atarken altına istediklerini yazabilirler, istediklerini istedikleri renkte çizebilirler. Yolladıktan sonra karşıdakinin yalnızca bir kez görme şansı vardır. 1 ile 10 saniye arasında ayarlanan bu süre içerisinde bir “Ekran Görüntüsü” (Screenshot) alabilirsiniz ancak bilmelisiniz ki karşı tarafa sizin Ekran Görüntüsü aldığınıza dair bir bildirim gidecektir.  Yazı biçiminde de mesajlaşabilirsiniz. Mesajı gönderdikten sonra üzerine basarak kaydolmasını sağlayabilir ve daha sonra bu sekmeyi açtığınızda görebilirsiniz.

Kullanıcılara başkalarını eklemek için seçenekler sunar. Mesela klasik arkadaş ekleme yöntemi olan arayarak bulmanın yanı sıra başka bir yöntem de vardır. Snapchat’ın bildirimler-ayarlar kısmında bulunan büyük sarı simge her kullanıcıya özel birer şifre içerir. Kullanıcı, bir başkasını kamerayı buraya odaklayarak da ekleyebilir.

Ayrıca kullanıcılar “Öyküm” kısmına resimleri veya videoları koyarak kendisinde ekli olan kullanıcıların 24 saat süre ile görmelerine imkân tanır. Bu, bir nevi toplu SMS’tir. Daha doğrusu MMS… Kullanıcılar kimin görüp kimin görmediğini, kimin Ekran Görüntüsü aldığını fotoğrafı koyduktan sonra üzerine 1 kez tıklayarak görebilir.

Snapchat’in diğer bir heyecan verici özelliği ise, şehir şehir dolaşmasıdır. Her gün farklı bir şehre gider. O şehirde yaşayanların ortak hikâyesi uluslar arası yayınlanır. Kullanıcılar sıranın kendi şehirlerine gelmesini beklerken dünya turu yapmış olurlar.

Diğer tarafta ise “Discover” kısmı vardır Burada CNN, MTV, Cosmopolitan, Daily Mail gibi televizyon ve gazete, dergi vb gibi kuruluşların kanaları bulunur. Buraya tıklayan kullanıcı açılan sayfadaki resimleri aşağıya sürükleyerek geçer ve çeşitli bilgiler edinir.

Android versiyonunu buradan, ve iOS versiyonunu buradan indirebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Audi'den Spor Bisiklet başlıklı makalemizde Audi'den Spor Bisiklet hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:, 2.127 views Okunma 06 Haz 2015

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.