Google Chrome’a Facebook konum uzantısı!

Google ve Facebook. İki teknoloji devi şirket. ABD’li bir yazılım mühendisi olan Aran Khanna bu iki dev firmayı birbirleri ile kaynaştırmış vaziyette denilebilir. Yaptığı chrome eklentisi sayesinde Google Chrome üzerinden Facebook’a girildiği takdirde Facebook’da sohbet ettiğiniz arkadaşınızın nerede olduğunu dakika dakika takip edip öğrenenileceksiniz.

Aran Khanna yaptığı bu eklentide Messengerın konum bilgisi özelliklerinden yararlanmış. Uzantıyı kodlarken konumu istenen kişinin bulunduğu yerin enlem ve boylam koordinatlarının 6 ondalık basamaklı olduğunu fark eden Aran Khanna , Facebook’un, kullanıcıların bulunduğu konumlarıyla ilgili gelen veriyi 3 feet olacak şekilde izlediğini ortaya çıkarmış. Aran bu eklentiyi oluşturduktan sonra facebook arkadaşlarının nerede bulunduğunu net olarak ortaya çıkarabildiğini fark etmiş. Paronayaklık bulunan sevgililerde , çocukların takibinde çok işinize yarayacak olan bir uygulama olan Marauders Map’e şuradaki link üzerinden ulaşabilirsiniz. Google Chrome ve Facebook’un bu yeni özelliği büyük bir çoğunlukta güzel bir gelişme olarak karşılansa da bir grup facebook kullanıcısı bu durumdan oldukça rahatsız oluyor.

 

Bir önceki yazımız olan Twitter'ın Destekçisi Olduğu Periscope Artık Android'de başlıklı makalemizde manşet, Periscope ve twitter hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:,, 2.409 views Okunma 04 Haz 2015

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.