Windows 10 Yenilikleri Ve Minimum Sistem Gereksinimleri

Teknoloji devi Microsoft firmasının yeni işletim sistemi olan Windows 10’un ilk teknik ön izlemesi yayınlandı.

Windows 7, Windows 8 ve Windows 8.1 işletim sistemine lisanslı olarak sahip olan bilgisayar kullanıcıları cihazlarını ücretsiz olarak Windows 10 işletim sistemine yükseltebilecekler. Bu işletim sistemlerine sahip kullanıcılarda bildirim kısmına Windows 10 simgesi geldi bile.

Ayrıca Microsoft firmasının Windows 10 ile birlikte yeni bir tarayıcı üzerinde çalıştıkları biliniyordu. Project Spartan olarak adlandırılan Microsoft’un yeni tarayıcısı İnternet Explorer tarayıcısının devamı niteliğinde gibi gözükse de bir çok yeni geliştirme yeni tarayıcı ile karşımıza çıkacak. Microsoftun yeni tarayıcısı Project Spartan ile web sitelerinde gezinti yaparken not alma, web sayfalarını başkalarıyla daha kolay şekilde paylaşma ve okuma modu gibi bir çok yeni özellikle ve yeni tasarımla karşımıza çıkacak.

Microsoft’un başarmak istediği bir başka konu ise masaüstü cihaz ve mobil cihaz arasındaki ayrımı kaldırmak. Windows 10 işletim sisteminin yayınlanmasıyla Universal uygulamalar diye nitelendirilen uygulamalar her cihazda aynı deneyimi sunacak. Word, PowerPoint, Excel, Outlook ve OneNote uygulamaları mobil cihazlarda da kullanımı daha elverişli bir hale gelecek.

Peki, tüm bunların yanında bilgisayarları Windows 10’a kimler yükseltebilecek.

Windows 10 işletim sistemine geçiş yapabilmek için bilgisayarınızın belli sistem gereksinimlerine sahip olması gerekmekte. Windows 10 gerekli sistem gereksinimlerini açıkladı. Windows 10 işletim sistemi için Minimum Sistem Gereksinimleri şu şekilde:

İşlemci hızı olarak bilgisayarınızın en az 1GHz işlemci hızına sahip olması gerekiyor.

Bellek olarak 32 bit işletim sistemi kullanacaklar için en az 1 gb bellek, 64 bit işletim sistemini kullanacak olanlar için en az 2 gb belleğe ihtiyacınız var.

Disk alanı 32 bit kullanıcıları için en az 16 gb boş kapasite, 64 bit kullanıcıları için en az 20 gb boş kapasiteye ihtiyacınız var.

Ekran kartı olarak ise en az Microsoft DirectX 9 destekli ekran kartına ihtiyacınız var.

Sistem gereksinimleriniz açıklanan sistem gereksinimlerinden az miktarda iyi ise Microsoft her ne kadar minimum sistem gereksinimlerini açıklamış olsa da sizle aynı sistem gereksinimlerine sahip bir bilgisayar üzerinde Windows 10’u test etmeden kurmanızı tavsiye etmiyoruz.

Bir önceki yazımız olan İhracata oto çarptı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.