Bugün için yepyeni bilgisayarlar ve telefonlar kullanıyoruz ve elbette bundan 20-30 yıl önce çıkan teknolojiler artık hayatımızın bir parçası olmamaktadır. Sadece özellikleri ile değil tasarım olarak da artık bize uyumlu olmayan bu cihazların bazıları aslında antika değeri taşıyor.

Bunlardan biri de Apple I bilgisayar… Açık artırmada satışa sunulan bu tip bilgisayarların yüksek fiyatlarla yeni sahiplerini bulduğu bilinmektedir. Ancak ABD’de San Francisco‘da yaşayan bir kadın, evinde yer bulamadığı Apple I bilgisayarı geri dönüşüm şirketini çağırarak almalarını istiyor. Şirket önce cihazı alıyor, ardından üzerinde yaptıkları araştırmalar sonucunda cihazın Apple I bilgisayar olduğu ortaya çıkmaktadır. Geri dönüşüm merkez şirketi Clean Bay Area’nın daha sonra satışa çıkardığı bu cihaz 200 bin dolara yeni alıcısını buluyor yani Türk parasıyla 500 bin liradan fazla bir bedelle!

Şirket, şimdi ise bilgisayarı aldığı kadını alıyor; ancak bulmakta başarılı olmuş değil; zira etik kurallar gereği edinilen 200 bin dolarlık paranın yarısını cihazın ilk sahibine ulaştırmak istiyor.

Bir önceki yazımız olan Bu İllerde Oturanlar Dikkat! Yarın Sağanak Yağış Var başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler: 956 views Okunma 02 Haz 2015

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.