Çok sıklıkla farklı farklı yeni bir modeli çıkan Windows Phone’un sizce Android ve iOS karşısında ki kullanım durumu ne dersiniz? Veriler ve araştırmalar, Windows Phone’un rakipleri Android ve İOS karşısında pek şansının olmadığını söylüyor.

Microsoft, Windows işletim sistemiyle bilgisayar teknolojisinin asla tartışmasız kralı. Aslında bilgisayar teknolojisinde Windows işletim sistemi  dışında da birçok işletim sistemi bulunmakta, ama ne olursa olsun Windows dışındaki tüm işletim sistemleri birleşse dahi bırakın Windows ile yarışmayı, yakınına bile yaklaşmaları mümkün değil. Fakat mobil teknoloji konusunda bu başarının tam tersi bir durumla karşımızda. Bu cümlelerimiz uzun vadede değil ama en azından şuanda ortaya çıkan tablo bu cümleleri kurduruyor bize.

Dünyaca ünlü olan ICD isimli analiz ve araştırma firması tarafından yapılan analizler sonucu ortaya çıkan veriler, bu durumun Windows Phone için pek de iç açıcı olduğu söylenemez. Makalemizde bulunan  görseldeki tabloyu incelediğiniz de görebileceğiniz üzere, Windows Phone’un günümüzde mobil piyasada ki pazar payı sadece %3 !!!
%79 ile Android pazarın en büyük payına sahip.
İOS iseseviyesinde

Geçen sene sonu itibari ile 46.8 milyon adet aktif kullanıcısı olan Windows Phone’un 2019 yılına gelindiğimizde ise wp bu rakamı 103 milyon derecesine çıkarması bekleniyor. Wp de artış oranına baktığımızda  5 yıl içerisinde 0’ün üzerinde bir büyüme kaydetmesi bekleniyor, Tabiki bu 0 kulağa son derece hoş gelebilir. Fakat Windows Phone’un pazar payı zaten %3 mantıklı bir doğru orantı kurulduğunda rakipleri olan Android ve iOS’da düşecek değil tabiki yani kayda değer bir yükseliş olmayacak Windows Phone için.
Yapılan araştırmalara göre şu an dünyada Androidin 1.15 milyar civarında  kullanıcısı bulunmakta buda demek oluyorki her 7 kişiden 5inde android işletim sistemli telefon bulunuyor. Fakat 2019 yılına gelindiğinde bu rakamların orantısının, çok fazla değişmeyeceği hesap edilmekte ve 2019 yılında yeni rakamın 1.5 milyar gibi bir rakam civarında olması bekleniyor. Son olarak Windows Phone işletim sistemli cihaz kullanımı ne kadar az olsada Windows Phone yi diğer işletim sistemlerine tercih etmeyen wp’yi en kaliteli işletim sistemi olarak kabul eden kişilerin sayısı da azımsanmayacak kadar fazla.

Bir önceki yazımız olan İnternet kullanımında yükseliş başlıklı makalemizde manşet ve mobil internet hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:,, 1.052 views Okunma 30 May 2015

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.