Apple’ın önümüzdeki zamanlarda cihazlarına yükleyeceği iOS 9 sürümünde jailbreak imkansız mı olacak?

Apple’ın önümüzdeki aylarda yapılacak olan WWDC proğramında yüksek ihtimalle şirketin yeni jenerasyon işletim sistemi  iOS 9’u tanıtacak.

Apple, ortaya atılan söylentilere göre yeni çıkacak olan İOS 9 mobil işletim sisteminin Security konusuna daha fazla çaba harcayacak.

Bir çoğumuzun bildiği üzere Apple asla jailbreak topluluğunun bir bireyi olmayı kabul etmedi ve edecek gibi de pek görünmüyor. Yeni çıkan haberlere göre Apple şirketi, Rootless ismini verdiği teknoloji ile security konusuna özellikle eğilmek amacıyla aşırı fazla derecede büyük bir çaba harcıyor. Alınan son bilgilere göre bu özellik iPhone ve iPad’lar üzerinde bazı hatalı sistemler ve yazılımlara erişimi engelleyecek.

Bu güne kadar iOS 8 işletim sisteminin farklı açıklarından faydalanarak bu açıkları aktif etmek  iPhone ve iPad’lerde mümkündü. Fakat şimdi ‘Rootless’ teknolojisi ile Apple tüm kapıları kapatarak hackerlere izin vermeyecek gibi bir izlenim veriyor.

Tabii ki asla imkansız diye bir şey yoktur. Fakat bu kaynakların duyumları ve söylemleri doğruysa iOS 9’da jailbreak teknolojisi çok zorlu bir yola girecekmiş gibi görünmekte. Eğer İOS 9 Rootless WWDC etkinliğinde tanıtılırsa bu sunumu izlemek çok ilginç olacaktır.

Şüphesiz ki İOS 9 işletim sistemi Android işletim sistemine ve Windows Phone işletim sistemine  herzaman ki gibi tüm dünyada fark atamaya hazırlanmakta.

Bir önceki yazımız olan İnsanlar Artık Çipleniyor! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler:,, 1.143 views Okunma 26 May 2015

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.