Yeni bir bilgisayar alırken genelde donanım olarak işlemci modeli, ana bellek, sabit disk kapasitesi ve ekran kartı ile ilgilenilir. Bu işten anlayanlara sorulur ve bilgisayar alınır. Gel gör ki, araştırarak aldığınız bu bilgisayarın hızı genelde sizi pek tatmin etmez. İşte bunun sebebi sabit diskin yavaşlığıdır. Hatta sabit diskin bizzat kendisidir.

Bilgisayarların hızını tarif ederken genelde açılış düğmesine bastıktan sonra masaüstü ekranı gelene kadar geçen süreden bahsederiz. Bu sürenin bazen 3 dakikayı bile geçtiği olur. Özellikle dizüstü bilgisayarlarda yazılım olarak kısıtlı kullanımlı programlar vs. yüklü olarak geldiyse, bilgisayarınızın açılış düğmesine bastığınızda kendinize bir çay molası vermeniz iyi olur.

Ama artık bu süreyi azaltmanın çözümü var. Çözüm SSD (Solid State Disk) yani Türkçesi “Katı Hal Sürücü”.
SSD’lerin çalışma mantığı bellekler ile aynıdır. Bir nevi çiptir. Mekanik hiçbir parçası yoktur.
Sabit diskler ise manyetik plakalar ve motordan ibarettir. Dolayısıyla veri yazma ve okuma hızı mekanik odaklıdır. Bu yüzden SSD’ler ile kıyaslandığında inanılmaz hız farkları ortaya çıkar. Daha az güç tükettikleri için ısınmazlar ve özellikle dizüstü bilgisayarlarda pil tüketimi azaltmış olurlar.

Arıza durumunda dosyaların kurtarılma şansından bahsedecek olursak, bu konuda sabit disklerin SSD’ye oranla yapısından dolayı uzak ara daha güvenli olduğunu söyleyebiliriz.

SSD’lerin hayata geçişi çok yeni sayılmaz. Ancak fiyatlarının sabit diske oranla daha pahalı, ve kapasite/fiyat oranın yüksek olmasından dolayı özellikle ülkemizde bu işe gönül verenlerin kullanımı dışında kullanıcı sayısı oldukça düşüktür. SSD’ler, ilk çıktığından bu yana fiyat/performans oranları makul seviyeye yaklaşmış, kullanım ömürleri 2 milyon saati geçmiştir.

Nasıl terfi edebiliriz ?

Öncelikle terfi edeceğiniz bilgisayarın disk yapısı SATA  olması gerekir. Eski tip IDE bağlantıları SSD için uygun değildir. Ayrıca İşletim sistemi olarak en az Windows 7 olmalı.
Zira Windows 7 ve 8’lerde TRIM özelliği olduğu için SSD’ler arka planda bölünmüş dosyaları birleştirerek hızı etkileyen bu problemi de otomatik olarak sağlamış olurlar. Dolayısıyla en az bu işletim sistemlerini kaldıracak bir bilgisayara SSD takmak yeterli donanıma sahip olmak demektir.

Masaüstü bilgisayarda yer sorunu olmadığı için veri güvenliği ve kapasite açısından sabit disk ile birlikte kullanılabilir. Hatta kullanmanız şiddetle tavsiye edilir.
Burada SSD’yi sadece işletim sistemi ve programları yüklemek, sabit diski ise veri yedekleme ve/veya belgeler vs. için kullanabiliriz. Bu yüzden alacağınız SSD’nin çok yüksek kapasitede olmasına gerek yoktur.

Dizüstü bilgisayarlarda ise, şayet terfiyi kendiniz yapacaksanız, bilgisayarın altında disk için ayrı bir bölmeye 1-2 vida ile ulaşılabiliniyorsa işiniz çok kolay demektir. Aksi taktirde insanı terfiden soğutur vazgeçersiniz.
Peki dizüstü bilgisayarda masaüstü bilgisayarlar gibi sabit diski de kullanma şansı var mı ?
Evet, CD sürücü bölümünü feda edip, bir adaptör vasıtasıyla bu bölümü sabit disk için kullanabilirsiniz. (yaklaşık 50-60 TL)
Bunun dışında mevcut diski çıkarıp yerine SSD’yi takıyoruz. İçinden çıkacak olan sabit diski 20-30 TL’ya satın alacağınız harici disk kutusuyla usb’den çalışan harici disk haline dönüştürebiliyoruz.

Buraya kadar anlattıklarımız işin donanımsal kısmıydı. Peki terfi sonrası boş olan SSD’mizi kullanılabilir hale nasıl getirebiliriz ?

Bunun için 2 yolumuz var. 1.si : Şayet donanım sürücüleri mevcutsa, İşletim sistemini baştan yüklüyoruz (format atma)
Yok hayır, benim mevcut programlarım ve ayarlarım kaybolmasın, kaldığım yerden devam etmek istiyorum diyorsanız, o zaman disk klonlama programlarına ihtiyacımız olacak.
(Norton Ghost, Acronics vb.)

Haydi kolay gelsin.

Bir önceki yazımız olan Monster Abra A7 v3.2.1 İncelemesi başlıklı makalemizde Abra A7, İnceleme ve Monster hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:, 1.568 views Okunma 25 May 2015

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.