Gökdelenler insanoğlunun yüksek ve büyük yapılara karşı olan ilgisinin yakın tarihimizde gelmiş olduğu son noktadır. Günümüzde yüz katı aşan yapıların temelleri geçmişte yüksekliği 50-60 metreyi bulan yapılarla atılmıştı. Piramitler aynı malzemeyi kullanarak daha alçak ve yatay yapıda olsaydı bu kadar ilgi görmeyeceği kesindi çünkü o kadar yükseğe o kadar taşın nasıl çıkarıldığını anlamak bizde merak uyandırdı. Peki durum böyleyken günümüzde ve yakın tarihimizde yapılan o muazzam yükseklikteki yapıların üstlerine o kadar malzemeyi nasıl çıkarıyorlar ve her şeyden önemlisi betonu o yükseklikte nasıl kullanabiliyorlar? Aracın üzerine yerleştirilen ya da küçük tiplerinin de olduğu birçok Hidrolik Beton Pompasının var olduğu gibi biz yazımızda sadece gökdelenlerde kullanılan pompalara değineceğiz.

Bu yükseklikte inşaata izin veren Hidrolik Beton Pompaları en dipteki akışkan haldeki betonu donmadan en üst kata kadar çıkmasını sağlayan çok yüksek basınçla çalışan pompalardır. Peki bu makineler nasıl oluyor da yüzlerce metre yüksekliğe bu betonu çıkarabiliyor. Her geçen gün karşılaştıkları sorunları yavaş yavaş aşan mühendisler bu probleminde üstesinden gelmiştir. Sadece bu işle ilgili profesyonel firmalar ve mühendisler mevcuttur. Bu tür durumlar için özel olarak hazırlanmış beton akışkanlığını artırıcı katkı malzemeleri kullanılır ve betonun donmadan yarım saati geçen bir sürede 500 metre yukarı  taşıma imkanı oluşur. Bu pompaların basınçları bazen 300 barı bulabilmektedir. Yapılan mühendislik hesaplamalar neticesinde özel donanım ve ehil kişilerin yapabildiği bu iş bazı katları bulutların üzerinde olan yapıların ortaya çıkmasını sağlar.

Hidrolik Beton Pompaları sayesinde çok uzun süren inşaat süreleri çok daha kısa sürede sonuçlanmakta ve daha yüksek katlara çıkabilen projelerin tasarlanmasının önünü açmaktadır. Bunun yanında evin önündeki musluğa hortum tel yardımıyla bağlanır, önce ince kum sonra ortasına açılan çukura kürekle açılmış çimento boşaltılır ve mahalledeki çocuklardan birine hortum tutturularak karıştırmaya başlanır. El arabası batmasın diye umumi yerlere tahtadan yol yapılır ve bir muhabbet ile beton, tuğlaları dizen ustaya ulaştırılır. Bir duvar ya da harç bitince yapılan yer kurusun diye ara verilip içilen çay ise her şeye bedeldir.

Bir önceki yazımız olan Monster Abra A7 v3.2.1 İncelemesi başlıklı makalemizde Abra A7, İnceleme ve Monster hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: 2.476 views Okunma 23 May 2015

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.