Yürürken telefonu şart etmeyi başaran Türk öğrenci

 

Mersin’in Erdemli ilçesinde yaşayan Furkan Faruk Aslan, Akdeniz Ortaokulunda öğrenim hayatını devam ettiriyordu. Okulda teknolojiye merakıyla bilinen Furkan Faruk Aslan büyük bir başarıya imza atarak botuna kurduğu sistem ile yürürken elektrik enerjisi elde etmeyi başardı ve bu elektrik enerjisiyle cep telefonunu şarj etti.

Botunun alt kısmına mıknatıslı dinamo yerleştiren Furkan Faruk Aslan bu dinamo ile 9 voltluk bir elektrik enerjisi elde etti ve bu elektrik enerjisini depolamak için sisteme birde batarya ekledi. Elektrik enerjisi üretip depolamayı başaran Furkan Faruk Aslan bu sisteme birde güneş enerjisini elektrik enerjisine çevirecek güneş pili de ekledi. Elde edilen enerjiyi kullanmak için ise giydiği botlara usb girişi ekledi. Her iki yüz metrede dinamonun mini aküyü doldurduğunu söyleyen başarılı mucit güneş pilinin de üç saat yirmi iki dakikada depolama yaptığını belirtti.

Genç mucit bu icadını yapmasını şu şekilde açıkladı. ‘’ Doğa yürüyüşlerini çok seviyorum ve sık sık yürüyüş yapıyorum, yürüyüş yaparken müzik dinliyorum buda telefonumun şarjının bitmesine neden oluyor bende bu sorunun önüne geçmek için böyle bir sistem üretip dağda yürüyüş yaparken kullanmak zorunda olduğum botuma bu sistemi yerleştirdim dedi. İcadını elektrik üretmek için yaptığını söyleyen genç mucit bu sistemin sadece güneş enerjisi ile çalışması yetmezdi, bu yüzden sisteme her adımda elektrik enerjisi üreten bir dinamo yerleştirdiğini söyledi.

Bir önceki yazımız olan Teknolojik Yaşamın Yan Etkisi başlıklı makalemizde Büyük Tehlike, manşet ve Radyasyon hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.