Günlük hayatımızın değişilmeyen bir parçası olan akıllı telefonların en çok kullanılan işletim sistemi olarak Android cihazları görüyoruz. Bu cihazlara yüklediğimiz oyun ve uygulamalarda bulunan reklamlar kullanıcıların oldukça canını sıkmakta. Bu reklamları nasıl engelleyeceğinizi bu yazımızda sizlere aktaracağız.

İlk olarak en basit yöntemden bahsetmek gerekirse oynadığınız oyun veya uygulama internet bağlantısını kullanmıyorsa (örneğin aa,flappy bird vb oyunlar internetsizde oynanabilir) bu uygulamaları kullanırken wifi ve hücresel bağlantınızı kapatırsanız karşınıza reklam çıkmayacaktır. Çünkü karşınıza gelen reklamlar internet bağlantınızı kullanarak görüntülenmektedir.

Peki, online oyun veya uygulamada reklamları nasıl engelleyebiliriz? Rootlu ve Rootsuz Yöntemler

Yöntem #1: AdAway uygulaması ve root yetkisi ile reklam engelleme

AdAway uygulaması, farklı filtrelerden aldığı kaynakları derler ve /system/hosts/etc dosyasına ekler. hosts dosyasındaki bu adreslere hiçbir şekilde erişim mümkün olmaz ve reklamlar gösterilemez. Bu yöntem ile hem uygulamalardaki hem de tarayıcılardaki reklamların tümü Wi-Fi ve mobil bağlantısındayken engellenir.

adaway-android

AdAway uygulamasının APK dosyasını buradan indirip, kurabilirsiniz. Kurulumdan sonra uygulamaya root erişim yetkisi verip, reklam engellemeyi etkinleştir butonuna dokunmanız yeterli olacak.

Yöntem #2: AdBlock Plus ile root erişimi olmadan reklam engelleme

Popüler tarayıcı eklentisi AdBlock’un Android versiyonu ile de reklamlar engellenebiliyor.

adblock-plus-localhost

Buradan indirebileceğiniz AdBlock Plus’ı kurduktan sonra Wi-Fi ayarlarına girip, bağlı olduğunuz ağın üzerine basılı kalarak, “Ağı değiştir” seçeneğine dokunun. Açılan sayfadan gelişmiş ayarları gösterin, proxy’i elle ayarlayın ve Proxy ana bilgisayar adını localhost, Proxy bağlantı noktasını da 2020 olarak belirleyin. Ayarı tamamladıktan sonra AdBlock Plus uygulaması tüm web trafiğini uygulama içinden geçirip, reklamları engelleyecek. AdAway’den farklı olarak bunu yapmak için sürekli çalışması ve her Wi-Fi ağı için yeniden ayarlanması gerekecek. Mobil ağlar için proxy ayarı olmadığı için AdBlock Plus sadece Wi-Fi etkinken çalışıyor.

öntem #3: Firefox uygulaması ve eklentileriyle reklam engelleme

Firefox tarayıcısının Android versiyonunda da eklenti desteği yer alıyor. Firefox uygulamasını kurduktan sonra Bluehell Firewall ya da AdBlock Plus eklentilerini kurun, daha sonra hem Wi-Fi hem de mobil bağlantıda reklamları görmeyeceksiniz. Ancak farklı uygulama içindeki reklamlar görünmeye devam edecek.

 

Bir önceki yazımız olan Android Sıkıcı Reklam Bildirimlerinden Kurtulma başlıklı makalemizde aandroid bildirim reklamlarını engelleme ve android reklam bildirimleri engelleme hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.