Mega Holdings Saadet Zincirine Bulaşmayın!!!

Son günlerde iyice artan bir saltanat zinciri çıkmış. Adına Mega Holdings demişler. Her ne kadar bu işlere bulaşan kişiler bunu kabul etmese de hala “helalinden” para kazanma olarak düşünseler de açık açık söylüyorum. Mega Holdings bir saltanat zinciridir. Holdings diyerek kendilerini daha bir gösterişli ifade etmek istemişler ama kanmayın. Sadece isim olarak yakıştırmış ve kullanmışlar.

Sunumu size ilk yaptıklarında geleceğin ölmeyecek tek mesleği olduğunu iddia ederler. 200 küsür tane ülkede bu işi yaptıklarını söyler. Emin olun en çok Türkiye’de bu iş yapılır. Farklı ülkelerde de yapılır fakat bizim ülkemizde 100lerce katı yapılır. Sebebi ise Türk halkı olarak oturarak para kazanmaya meraklı oluşumuzdur.

Gelişen ülkelere baktığınızda bu farkı görebilirsiniz. Çin’de ya da Japonya’da 3-4 kişi bir araya gelse robot yapar. Türkiye’de 3-4 kişi bir araya gelse okey oynar 🙂

Her yapılan işin iyi yanları ve kötü yanları olur. Öncelikle biz bunların iyi yanlarından başlayalım.

 • Şimdi saadet zinciri dediysek sadece en üstteki değil herkes kazanıyor. Her kişinin belli bir kişi kapasitesi var. O kapasite dolunca mecburen altındaki bir üyenin altına ekleyebiliyorsun yeni kişiyi. Bu sayede herkes kazanıyor.
 • Seminer yapıyorlar. Bu seminerler ile insanlara kişisel gelişim dersleri veriyorlar. (Kendilerini poh poh lamak için arada gerekli böyle şeyler. Biz bile bildiğimiz bir iş olunca kendimizi överek yapmıyor muyuz 🙂 ) Ama anlattıkları her şeyi bir kütüphanecide rahatlıkla bulabileceğiniz kişisel gelişim kitaplarından bulabilirsiniz. Yine de o seminerlere okumuş yada okumamış, kitap okumaya ilgisi olan olmayan herkes olduğu için iyi bir şey yapıyorlar yani.
 • Saltanat zincirinde genelde en üstteki adam parayı yer ama bunlar eziyetini de beraber çekiyorlar. Sefasını da beraber sürüyorlar. Ekip işi yani.
 • Arkadaş çevreniz bir anda genişliyor. Sosyal ortamlarda bulunuyorsunuz. Bu arkadaşlarla istediğiniz zaman toplanabiliyorsunuz. Bu da iyi yönlerinden biri.

Şimdi bu işin bir de saçmalık olarak rahatlıkla nitelendirilebilecek kötü yönleri var. Kötü dersek alınırlar bize göre “Saçmalık”

Yeni işe girecek olan bir kişiden 1500 ile 2000 arası bir para talep ediyorlar ve bu paranın karşılığında web sitesi satacaklarını ifade ediyorlar. Bu sitenin yanında 3 yıllık host ve domain veriyorlar. Zaten sadece domain 15-20 TL arasında. 3 yılda ise 45-60 TL yapar. Verdikleri sitede zaten kişisel siteniz olacağı için buna en ucuzundan bir host almanız yeterli. O da 20 TL’den 3 yılda 60 TL yapar. 3 yıllık toplam maliyet 120 TL. Aradaki farkı görebildiniz mi? 2000 TL ve 120 TL. Zaten eğer site işinden anlıyorsanız 2000 liraya yapılan sitelerin farkındasınızdır. Ve kişisel siteleri çok ucuz maliyetle ortaya çıkarabileceğinizi biliyorsunuzdur.

** Size site satmaya çalışan birine fiyatı en çok 120 hadi sınırsız alalım 300 lira olan bir web sitesini neden 1500-2000 TL’ye satıyorsunuz diye sorun.

 • Çünkü bizim tatil fırsatımız var. Seminerler düzenleyip kişisel gelişim dersleri veriyoruz. Web site tasarım dersleri veriyoruz derler.

Tatil fırsatını açıklayalım hemen. Sağ tarafına 50 adam aldın. Sol tarafına 50 adam aldın. 100×2.000=200.000 TL şirkete kazandırıyorsun. Tabi sen 100 adam toparlayana kadar 3-4 sene geçer belki daha fazla. Sen gel bana 200.000 TL kazandır 1 aylığına istediğin ülkeye gönderiyim seni J

 • Kişisel gelişim dersleri veriyorlarmış. Kardeşim eğer çok lazımsa ver 200 – 300 TL profesyonel birinden al gelişim kursunu. Network Marketing işi ile uğraşan adam ne anlar kişisel gelişimden. Karşıdaki adamı etkilemek için bi kaç etkili cümle bulmuşlar o cümlelerle yapıştırıp gidiyorlar işte.
 • Web Site tasarımı öğretiyorlarmış.

Profesyonel bir web sitesi tasarlayıp ortaya ürün koyabilmeniz için;

 • Photoshop bilmek gerek.
 • HTML / CSS bilmek gerek.
 • PHP yada ASP dillerinden birine hakim olmak gerek.
 • Veritabanı yönetimini bilmek gerek.

Bunların hangisini size öğretiyorlar ? HİÇ BİRİNİ…

Site işi içerisinde olan birisi her zaman teknik bilgi ister. Site işleri için neler önemli?

 • Disk alanı…
 • Aylık trafik…
 • Subdomain…
 • FTP Server…
 • MySQL…
 • PhpMyAdmin…
 • PHP…

Bunların hangisini size öğretiyorlar ki?

 

***Ayrıca madem biz bu sitelerden para kazanacağız. Sitede hiçbir yerde reklam yok. Nerden geliyor bu para?

Diğer üyelerin verdiği 2000 TL’den.

 

***Mega Holdings’in verdiği siteleri Enes Olgun neden kullanmıyor?

Çünkü siteleri dandik. Lider dedikleri Enes Olgun ücretsiz bir web site servisi olan WordPress kullanarak yapıyor arkadaşlar. İsterseniz bunu ispatlayalım.

İlk olarak www.enesolgun.com sitesine girin arkadaşlar.

Daha sonra farenin sağ tuşuna basıp sayfa kaynağını görüntüle seçeneğini tıklayın.

asd

Önümüze çıkan ekranda görüğünüz gibi 15. satırda ne yazıyor? WordPress.

Yani en üstteki adam biliyor dandik bir sistem olduğunu ve kullanmıyor. Paranızı yedirmeyin bunlara.

 

Konuyla ilgili Mega Holdings hakkında yapılan bir şikayet sonucu BİMER’in cevabını paylaşıyorum.

Başvurunuz incelenmiş olup, Genel Müdürlüğümüzce şikâyetinize konu firma denetim listesinde bulunmakta olup, ilgili denetim raporu henüz incelenme aşamasındadır. Bilindiği gibi, piramit sistemler, üyelerin sisteme yeni üyeler bulduklarında gelir elde edebildiği, yeni üye bulmanın imkansız hale geldiğinde ise sistemin tıkanarak insanların paralarını kaybettiği organizasyondur. Kişiler piramit sisteme üye olmak için belli bir para, giriş ücreti vermek zorundadırlar. Bu giriş ücretinin bir kısmını sistemi kuranlar alırken, kalan kısmı ise eski üyelere komisyon olarak dağıtılmaktadır. Üyelerin sistemden para kazanabilmeleri için yeni üyeler bulmaları gerekmektedir. Piramit sistemler üzerinden gerçekleştirilen pazarlama, Türk Hukuku açısından ele alındığında bu tip satışların hangi hükümler gereğince değerlendirileceği hususu açık değildir. Ülkemizde piramit sistemini düzenleyen veya yasaklayan özel bir düzenleme olmaması nedeniyle, bu pazarlama yöntemi ile satış yapan şirketlerin ülkemizdeki faaliyetleri uygun düştüğü ölçüde, 4077 sayılı Kanunun Kapıdan Satışlar ve Mesafeli Sözleşmelerle ilgili madde hükümleri kapsamında değerlendirilmektedir. Ayrıca Türk Ceza Kanunu açısından suç teşkil eden bir durum tespit edildiği takdirde ilgili Cumhuriyet Başsavcılıklarına suç duyurusunda bulunulmaktadır. Bilindiği gibi 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunu mülga eden 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun, 28.11.2013 tarihli Resmi Gazetede yayınlanarak yasalaşmış olup, altı ay sonra da yürürlüğe girecektir. Kanun metninehttp://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/kanunlar_sd.durumu?kanun_no=6502 ve http://www.tbmm.gov.tr/kanunlar/k6502.html linklerinden ulaşılabilir. Adı geçen Kanunun “Piramit satış sistemleri” başlıklı 80 inci maddesinde;

MADDE 80- (1) Piramit satış; katılımcılarına bir miktar para veya malvarlığı ortaya koymak karşılığında, sisteme aynı şartlar altında başka katılımcılar bulma koşuluyla bir para veya malvarlığı kazancı olanağı ümidi veren ve malvarlığı kazancının elde edilmesini tamamen veya kısmen diğer katılımcıların da koşullara uygun davranmasına bağlı kılan, gerçekçi olmayan veya gerçekleşmesi çok güç olan kazanç beklentisi sistemidir.

(2) Piramit satış sisteminin kurulması, yayılması veya tavsiye edilmesi yasaktır.

(3) Bakanlık, piramit satış sistemleri ile ilgili gerekli incelemeleri yapmaya ve varsa elektronik sistemin ülkemizde durdurulması dâhil ilgili kamu kurum veya kuruluşlarıyla iş birliği içinde gerekli önlemleri almaya yetkilidir.” hükmü yer almaktadır.

Bununla beraber konu ile ilgili bir mağduriyetiniz bulunması durumunda buna ilişkin açıklamalara aşağıda yer verilmiştir: 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında bireysel tüketici uyuşmazlıklarının çözümünde iki kurum yetkili kılınmıştır. Bunlar, ilçelerde “Kaymakamlık” bünyesinde oluşturulan “Tüketici Sorunları Hakem Heyetleri” ve illerde “Tüketici Mahkemeleri”dir. Halen Tüketici Mahkemesi oluşturulmayan yerlerde ise genel görevli Asliye Hukuk Mahkemeleri “Tüketici Mahkemesi” sıfatıyla görev yapmaktadır. Buna göre:

 1. a)Değeri 2014 yılı için 1.272,19-TL’nin altında bulunan uyuşmazlıklarda Tüketici Sorunları Hakem Heyetine başvuru zorunludur. Bu heyetin vereceği karar tarafları bağlar. Taraflar bu karara karşı 15 gün içinde Tüketici Mahkemesine itiraz edebilirler.
 2. b)Değeri 2014 yılı için 1. 272,19-TL ve üzerindeki uyuşmazlıklarda ise Tüketici Sorunları Hakem Heyetine başvurulabileceği gibi doğrudan tüketici mahkemesine de başvurulabilir.

Hakem heyetinin vereceği karar bağlayıcı olmayıp delil niteliğinde olduğundan, uyuşmazlığın çözümlenmemesi halinde yine Tüketici Mahkemesine başvurmak gerekecektir. Başvurunuza konu uyuşmazlığınızın çözümü amacıyla uyuşmazlık konusunun parasal değerini de dikkate alarak, ikamet ettiğiniz yerde bulunan Tüketici Sorunları Hakem Heyetine veya Tüketici Mahkemesine başvurmanız gerektiği değerlendirilmektedir. Bunun yanısıra, konusu suç teşkil eden herhangi bir mağduriyetle karşılaşılması halinde ilgili Savcılığa başvurulması gerekmektedir.

Bilgilerinizi rica ederim.

 

Bir önceki yazımız olan Zombie Army Trilogy'nin Çıkış Videosu Yayınlandı başlıklı makalemizde Rebellion, Steam ve Zombie Army Trilogy hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.