Root Nedir ?

Android işletim sistemlerinde Root , yönetici anlamına gelmektedir. En kısa tanımı budur. Telefonunuza root olduğunuz zaman telefonun bütün yetkilerini sınırsız olarak kullanabilirsiniz. Telefonların standardında sahip olduğunuz yetkilerden daha fazla yetkiye sahip olmaktır.  Android kullanıcıları telefonda yetkilerini arttırmak için Root olurlar.

Root olmak Ne İşe Yarar ?

Telefonunuzu ihtiyaçlarına göre yönetmek ve gerçek performansı ile kullanabilirsiniz. Telefonda root olduktan sonra birçok işlemi sınırsız ve tam yetki ile yapabilirsiniz.

 

Root olduktan sonra neler yapabilirsiniz ?

  1.  Cihazınızda çalışmasını istediğiniz ve istemediğiniz uygulamaları seçebilir ve cihazınızın açılış performansını arttırabilirsiniz.
  2. Çalışan uygulamaları daha rahat kontrol edebilir. Kullanmadığınız uygulamaların sistemde performans ve pil ömrünü yemesini engelleyebilirsiniz. Bu sayede performans ve pil ömrünü uzatırsınız.
  3. Hem 3g hemde wireless ağlarınızı daha kolay yönetebilir. bu ağlara dns ve vpn tanımını daha kolay yapabilirsiniz.
  4. Telefonunuza fabrika çıkışında yüklü olan uygulamalar ve özellikleri kaldırabilirsiniz. Bu sayede performans artışı sağlayabilirsiniz.
  5. İşletim sisteminizi telefonunuz üzerinden boot edebilir, kurabilir ve çalıştırabilirsiniz.
  6. İşlemci , ekran kartı ve ram gibi donanım özelliklerinde ihtiyacınıza göre düzenleme yapabilirsiniz. Bu sayede performans arttırabilirsiniz. Bilgisayarda yapılan hız aşırtmalarını telefonunuzdada uygulayabilirsiniz.
  7. Cihazınıza web sunucu kurulumu yapabilirsiniz.
  8. Telefonunuza yüklü olan uygulama ve oyunlar üzerinde değişiklikleri yapabilirsiniz. Oyunlarda hile programlarını daha kolay şekilde çalıştırabilirsiniz.

Temel olarak yapabileceğiniz işlemleri anlatmaya çalıştık. Kafanızda az çok bir fikir belirmiştir. Kısaca anlatmak gerekirse Root’lanmış bir cihazı tam yetki ile kullandığınız için telefonunuz üzerinde her türlü değişikliği yapabilirsiniz. Fabrikasyon çıkışında işletim sistemleri üzerinde yapılamayacak olan engellenmiş her işlemi root’lu cihazda yapabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Samsung S4 Lollipop ROM Nasıl Kurulur ? başlıklı makalemizde Galaxy S4 GT-I9500, Galaxy S4 GT-I9500 Resmi Android 5.0 Lollipop rusya ve Galaxy S4 GT-I9500 Resmi Android 5.0 Lollipop Sürümüne geçiş hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.