Shotcrete, püskürtmek suretiyle yol ve otoban kenarlarındaki şevlere, temel kazısı sırasında kayma tehlikesi olan yüzeylere, tünel ya da metro inşaatlarında tavan ve duvarlara, toprak kayması ya da kaya, taş parçasının düşmesinin engellenmesinin istenildiği alanlarda, güçlendirme projelerinde uygulanan ve yüzeyde bir tabaka oluşturan harç veya betona denir.
Püskürtme beton uygulanma yöntemine göre kuru ve yaş olarak üretilmektedir. Kuru karışımda agrega ve çimento uygun ölçülerde karıştırıldıktan sonra, karşım basınçlı hava ile hortumdan püskürtme ucuna iletilir. Püskürtme ucuna gelen bu kuru karışıma operatör basınçlı su ekleyerek elde edilen betonu basınçlı hava yardımıyla uygulanacak yüzeye püskürtür. Yaş yöntemde ise agrega ve çimento karışımına su da ilave edilerek meydana gelen harç yine hortumun içinde basınçlı hava sayesinde püskürtme ucuna iletilir. Püskürtme ucuna gelen bu karışım hava basıncı sayesinde yüksek hızla uygulama yüzeyine püskürtülür.
Püskürtme beton, uygulama aşamalarında da özel bir itina ve önem gerektirmektedir. Diğer işlerde olduğu gibi üretim, uygulama ve bakım aşamalarında şartname ve prosedürlere uyulmadığı takdirde sonucunun başarısız olacağı şüphe götürmez bir gerçektir.
Günümüz teknolojisinde püskürtme beton sınırları ve yetenekleri iyi bilinir ve uygulanırsa onarım ve/veya güçlendirme yöntemi olarak başarılı olabilir.

 

Bir önceki yazımız olan Dungeons 2'nin Çıkış Tarihi Açıklandı başlıklı makalemizde Dungeons 2, Dungeons 2 İncelemesi ve Dungeons 2'nin Çıkış Tarihi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:, 1.572 views Okunma 21 Şub 2015

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.