Nokia ismine veda ettiğimiz iki modelden en çok konuşulanı Lumia 830 inceleme konuğumuz oldu. 3 Eylül’de Microsoft’un tanıtımını yaptığı uygun fiyatlı amiral gemi Lumia 830; uzun bekleyişin ardından ülkemizde satışa sunuldu ve bizi de ziyaret etti.

Lumia 930’a benzer tasarımı, ancak Lumia 930’dan ayrılan çizgileri ile dikkat çeken Lumia 830‘un detaylarına bu yazımızda uzun uzun yer vereceğiz.

Yeni nesil Lumia x3x cihazlarda tanıştığımız kutu modeli ile gelen Nokia Lumia 830, yine yeni Lumia cihazlarda alıştığımız gibi kısıtlı kutu içeriği ile bizi karşılıyor. Kutudan cihaz, pili, şarj adaptörü, micro usb kablosu çıkıyor; sevmesek de Nokia’nın kulakiçi kulaklığı WH-208’i özlüyoruz.

Windows Phone cihazlar işin arka planında oldukça benzer olduğu için tasarımından ve malzeme kalitesinden başlayalım dilerseniz.

Tasarım, Malzeme Kalitesi

830-on

Ön görünüşü Lumia 930’a oldukça benzer olan Lumia 830; ayrıntılara dikkat eden biriyseniz aslında önden görünümde bile Lumia 930’dan oldukça farklı bir cihaz. Lumia 930’a göre daha keskin köşelere sahip olan Lumia 830; aynı zamanda 2mm daha uzun. 2mm’nin hesabını yapmak yanlış ancak 930’a aşina iseniz 830’da farkı hissedebilirsiniz.

Tabi ki tanıtımda pek de vurgulanmasa da,kullanıcıların tasarım anlamında dikkatini çeken en büyük nokta;

Daha ince !

Evet; Nokia Lumia 830 önceki Lumia cihazlara göre oldukça ince bir his veriyor. Hatta kağıt üzerinde fark olmasa bile, 8.5mm kalınlığa sahip Lumia 925‘e göre daha ince hissettirdiği söylenebilir. Tabi buradaki en büyük etken; kamera çıkıntısının düz olması ve Lumia 830’un genel olarak keskin; köşeli hatlara sahip olması.

Nokia Lumia 830‘un tasarımında dikkat çeken bir diğer nokta arkadaki Lumia 1020 akımına kapılmış kamera. Lumia 1020 kadar üstün kamera özelliklerine sahip olmasa da Lumia 830’un kamera kısmı yuvarlak ve büyük tutulmuş. İlk başta biraz düşündürücü gelebilir ancak Lumia 830’a alıştığınızda cihazın karakteristik bir tasarıma sahip olduğunu anlayabilirsiniz.

830-ust

Lumia 830‘da dikkatimizi çeken bir diğer ayrıntı ise; (USB girişinin üstte olması dışında) USB girişinin ve 3.5mm jak girişinin plastikvari bir malzeme ile kaplanmış olması. Çok çok iyi düşünülmüş ! Neden; kullanmakta olduğum Lumia 925ve yakın zamanda kullandığım Lumia 930‘un alüminyum kasası örneğin USB kablosunu denk getiremediğimizde çok çok kolay çiziliyor. Hatta Lumia 925’i ikinci el aldığım için şunu söyleyebilirim; resmen o giriş yanlış takıla takıla genişlemiş.

Nokia Lumia 830’un Turuncu, Yeşil, Siyah ve Beyaz renk seçeneklerinin satışa sunulduğu belirtilmiş olsa da mağazalara göre değişiklik gösteriyor.

830-930-3

150gram olan ağırlık aslında hafif sayılmaz, ancak incelikten dolayı psikolojik olarak hafif geldiği söylenebilir. Ya da Lumia 930 ile aynı anda kullanmaktan dolayı böyle hissettirdi.

Tasarım ile ilgili notlarımız

+ Gayet ince ve ele çok güzel oturuyor

+ Alüminyum bölgelerde çok çizilen kısımlar minimuma indirilmiş

+ Alternatif bulabilirseniz kapağını değiştirebilirsiniz

+ Fiziksel kamera tuşu unutulmamış, hissiyat olarak harika (Önceki cihazlarda da farklı değildi)

– USB girişi üstte genelde sevilmiyor, Lumia 925’e benzer olmuş. Örneğin şarjdayken müzik dinlemek çileye dönüşebiliyor (diğer türlü de iyi olduğu söylenemezdi)

– Kameranın belirgin olması (ben de dahil) bazı kullanıcıların hoşuna gitse de, bazı kullanıcılar beğenmedi.

Ekran

830-930

Nokia Lumia 830; 1280×720 piksel (HD) çözünürlükte 5 inçlik IPS-LCD ekrana sahip. Tabi ki Lumia 930’a benzer boyutta ancak çözünürlük olarak daha düşük olan ekranın inç başına düşen piksel sayısı (PPI) değeri daha düşük; 226ppi.

Gorilla Glass 3 ile korunan ekranda PPI’değerinin Lumia 930 ve diğer üst seviye Lumia cihazlara göre düşük olması kullanımı neredeyse hiç etkilemiyor. Ancak Lumia 930 kullanıcılarının şikayet ettiği, daha sonra gelen güncelleme ile düzeltilen OLED ekran yerine IPS-LCD ekran kullanılması renkleri biraz daha soluk hissettirmiş.

Dışarıdasınız, öğle güneşi var ve telefona işiniz düştü; gün ışığı altında okunabilirlik özelliği bu cihazda mevcut ve iyi işliyor. Açıkçası fotoğraf çekerken bile şikayet edeceğim bir durum olmadı.

Ekran ile ilgili notlarımız

+ Mor renk sorununa dair en ufak sıkıntı yok

+ 16:9 oranında 5 inçlik ekran tek el kullanımı için ideal, hatta muhteşem

+ Nokia ClearBlack, Güneş ışığı altında okunabilirlik özellikleri mevcut

+ Renkler gayet yerli yerinde, 925’e göre çok daha tutarlı olduğu söylenebilir (AMOLED-IPS farkı da denebilir)

– Çözünürlük tedirgin edici, ancak 1080p’yi kaldırmayacak işlemciden dolayı yeterli

– Parlaklık Lumia 735 ve 930’da gördüğümüz OLED panele göre daha düşük geliyor, aynı şartlar altında aynı ekranda 830 biraz sönük kalıyor

Donanım, Performans

830-925

Nokia Lumia 830; beklendiğinin biraz aksine, ancak olması gerektiği düzeyde Qualcomm’un Snapdragon 400 işlemcisini kullanıyor. 1.2 ghz dört çekirdekli (Cortex-A7) Snapdragon 400; Adreno 305 grafik yongasına sahip.

Lumia 830’un işlemcisi, cihazda üst seviye işlemci isteyen kullanıcıları hayal kırıklığına uğratsa da aslında orta segment bir akıllı telefon için oldukça yeterli. Grafik işlemcisini yoracak, pil tüketimini arttıracak bir çözünürlüğün olmaması Lumia 830’u daha kullanılabilir kılmış.

830-benchmark-1

Windows Phone 8.1 (GDR1) Lumia Denim yazılımı ile gayet akıcı bir performansa sahip olan Lumia 830; daha önceki cihazlardan olan, fiyatı ve özellikleri neticesinde en çok karşılaştırma yapılan Lumia 925’e oldukça benzer bir performans sergiliyor.

1GB RAM; orta segmentde görmeye alışık olduğumız bir değer, yine gayet yeterli olduğunu söylemek mümkün. Fazla RAM göz çıkarmaz diye bir Android atasözü olsa da Lumia 830’un arka plan uygulamaları olduğu halde akıcılıktan ödün vermediğini görebiliyoruz.

Kaynak

Bir önceki yazımız olan Samsung Galaxy Edge ve Galaxy Note 4 İncelemesi başlıklı makalemizde Galaxy Note 4 İncelemesi, Samsung Galaxy Edge İncelemesi ve Samsung Galaxy Edge ve Galaxy Note 4 İncelemesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.