Microsoft’un ilk olarak Eylül 2014’de duyurduğu, 21 Ocak’da tanıtımı yapılan Windows 10; tanıtımda bahsedilen özelliklerini içeren güncellemeyi biraz önce aldı.

PC kullanıcıları için Ekim 2014’de yayınlanan Windows 10 teknik önizleme sürümüne gelen güncelleme ile birlikte, sistem yapı (build) 9926’ya yükseltildi.

21 Ocak’da Microsoft’un düzenlediği etkinlikte Windows Phone kullanıcıları için Windows 10 önizleme sürümünün Şubat ayında yayınlanacağı duyurulmuş, PC için sıradaki yapı güncellemesinin yayınlanacağı belirtilmişti.

Bugün yayınlanan Build 9926’nın önemli yenilikleri ise şu şekilde paylaşılıyor;

Xbox Uygulaması: Tanıtımda uzunca yer verilen, oyun platformuna yer ayıracak olan Xbox uygulaması Windows 10 teknik önizleme versiyonu için bu güncelleme ile geliyor

– Cortana : Microsoft’un dijital sesli asistanı Cortana daha gelişmiş olarak masaüstüne geliyor. Masaüstünde şimdilik sadece ABD – İngilizce için aktif olduğu belirtiliyor.

Eylem merkezi: Windows Phone 8.1 ile tanıştığımız eylem merkezi masaüstüne de daha gelişmiş bir şekilde taşınıyor. Ayrıca belirtmemiz gereken nokta, telefonlara Windows 10 geldiğinde bildirimlerin telefon ile senkronize çalışacağı.

Yeni ortak uygulamalar : Tanıtımda bahsi geçen, yine telefonlar için Windows 10 ile ortak olan uygulamalar bu sürümde PC’ye geliyor. Kişiler, Outlook, Haritalar uygulaması geldi

– Modern 2.0 kullanıcı arayüzü: İkonlar, geçişler, efektler ve menüler değişiyor

Akıllı önizleme modu : Açık olan uygulamaların akıllı önizlemesini görebilirsiniz

Süreklilik (Continuum) : Eylül’de tanıtılan, Windows 8 tablet ve hibrit PC kullanıcılarının merakla beklediği, masaüstü ve tableti birleştiren arayüz bu sürüm ile birlikte geliyor.

Türkçe desteği geldi ! (toplam 25 yeni dil seçeneği)

Tanıtımda gördüğümüz ancak bu sürümde bulunmayan yenilikler ise; yeni dokunmatik Office ve Spartan Web tarayıcı oluyor. Önceki haberlerde de paylaştığımız gibi Spartan’ın yakın zaman içerisinde sunulmayacağı, ilk telefonlar için Windows 10 önizleme sürümünde olmayacağı belirtilmişti.

PC’nize Windows 10 Teknik önizleme sürümünü buradaki linke tıklayarak ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Microsoft hesabınız ile oturum açmanız yeterlidir.

Bir önceki yazımız olan Windows 10 (PC) Mağazasının Yeni Görünümü başlıklı makalemizde windows 10, windows 10 indir ve windows 10 özellikleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar

Yorumlar(1 )
    • Cemil
      Cemil 26 Ocak 2015

      Elinize sağlık çalışanlarınında başarılar dilerim, Allah’a emanet ol.


Sen de Yorumla!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.