1. Türk mühendisler ABD donanması tarafından kullanılmaya başlayan lazer silahı benzerinin ilk prototipini tamamladı.

Türkiye Lazer Silahları Üretecek 1

2. `Yüksek Güçlü Lazer Silah Sistemi` prototipi, izlediği hedefe odaklanıp yok ediyor.

Türkiye Lazer Silahları Üretecek 2

3. TÜBİTAK Savunma ve Güvenlik Teknolojileri Araştırma Destek Grubu (SAVTAG) tarafından Mayıs 2013`te proje çağrısı yapılan `Yüksek Güçlü Lazer Silah Sistemi` (YGLSS) projesinde görüşmelerin olumlu sonuçlanmasının ardından teknik ve bütçe çalışmaları geçtiğimiz yıl başlatıldı.

Türkiye Lazer Silahları Üretecek 3

4. Proje için ASELSAN, TÜBİTAK ve Bilkent Üniversitesi ortak çalışıyor. Bütçesi 120 milyon lira olan projenin tasarım çalışmalarında ilk prototip üretildi.

Türkiye Lazer Silahları Üretecek 4

5. YGLS prototipi geçtiğimiz günlerde test edildiği BİLGEM Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü laboratuarındaki sınavı başarıyla geçti.

Türkiye Lazer Silahları Üretecek 5

6. YGLS üzerinde bulunduğu platformun hareketlerinden bağımsız dengeli bir şekilde belirlenen bir hedefi algılayıp takip etti.

Türkiye Lazer Silahları Üretecek 6

7. Sonrasında ise yüksek güçlü lazer hüzmesini hedef üzerine yönlendirip odakladığı noktaya lazer ışını göndererek imha ederken projeyi yakından izleyen Milli Savunma Bakanlığı`nda da yüzleri güldürdü.

Türkiye Lazer Silahları Üretecek 7

8. 6 yıl sürecek projede iki ayrı lazer silahı üretilecek. Dört yıllık ilk fazın sonunda üretilecek ilk lazer silahı, hazır tedarik edilecek lazer sistemlerini kullanacak.

Türkiye Lazer Silahları Üretecek 8

9. Projenin ilk fazında farklı teknolojilere sahip yüksek güçlü lazer sistemleri de geliştirilecek.

Türkiye Lazer Silahları Üretecek 9

10. Projenin ikinci fazı için silah sisteminin en kritik bileşenlerinden biri olan geliştirilen lazer kaynakları teknik açıdan incelenecek ve içlerinden biri silah sistemine entegre edilmek üzere seçilecek.

Türkiye Lazer Silahları Üretecek 10

11. İki yıl sürecek ikinci fazın sonunda ikinci silah, yerli lazer kaynağı ile oluşturulacak.

Türkiye Lazer Silahları Üretecek 11

12. YGLSS projesinin önemli ayaklarından biri olan ASELSAN proje kapsamında, yüksek güçlü katı hal lazer kaynağı ve lazer ışınının hedef üzerinde hasar oluşturuncaya kadar odaklanarak tutulmasını sağlayacak `hedef algılama ve hedef takip` sistemlerinin geliştirilmesinden sorumlu olacak.

Türkiye Lazer Silahları Üretecek 12

13. Lazer silahı kara, deniz ve havada tehdit unsuru oluşturan hedefleri algılayıp takip ederek lazer ışını sayesinde etkisiz hale getirecek.

Türkiye Lazer Silahları Üretecek 13

14. Kilometrelerce ötedeki hedefleri saniyeler içinde yok edebilecek sistem, aynı zamanda çeşitli bombalar için yapılan masrafları da azaltacak.

Türkiye Lazer Silahları Üretecek 14

15. Lazer silahı özellikle insansız hava araçları, güdümlü füzeler, seyir füzeleri ve havan mühimmatlarının imhasında önemli bir rol üstlenecek. Geliştirilecek lazer silahı donanma gemileri ve Kara Kuvvetleri`ne ait araçlarda kullanılabilecek.

Türkiye Lazer Silahları Üretecek 15

Bir önceki yazımız olan İstenmeyen Adamın Photoshop Kurbanları başlıklı makalemizde en iyi photoshop, photoshop ve photoshoplu fotoğraflar hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:,, 3.471 views Okunma 22 Oca 2015

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.